Złoty rano nieco słabszy, obligacje w dół

09-01-2004, 11:23

Reuters: Złoty był w piątek rano słabszy niż w czwartek po południu, a dealerzy uważają, że częściowo do tego osłabienia mogły przyczynić się spadki węgierskiego forinta i techniczna korekta na polskim rynku obligacji. Rentowności obligacji były o pięć punktów bazowych wyższe niż wczoraj po południu, gdyż inwestorzy realizowali zyski po wzrostach w tym tygodniu wywołanych wypowiedziami kandydatów do nowej Rady Polityki Pieniężnej (RRP), które ożywiły na rynku nadzieje na

obniżkę stóp procentowych.

"Wygląda to na techniczną korektę, do której przyczyniły się spadki na rynkach bazowych. Krótki koniec krzywej nadal jest wspierany przez wypowiedzi członków RPP" - powiedział Maciej Słomka, szef dealerów papierów dłużnych z Banku Peako SA. "Musimy jeszcze poczekać co w najbliższym miesiącu stanie się z planem cięć wydatków budżetowych ministra Jerzego Hausnera" - dodał.

Uwaga inwestorów skierowana jest obecnie na wybory członków do nowej RPP. W czwartek po południu zgodnie z oczekiwaniami Sejm wybrał do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) członków o "gołębich" poglądach - Stanisława Nieckarza, Jana Czekaja i Mirosława Pietrewicza. W piątek rano nowi członkowie RPP zostali zaprzysiężeni przez Sejm.

W piątek rano zaraz po zaprzysiężeniu Nieckarz opowiedział się za poluzowaniem polityki monetarnej. Pietrewicz powiedział zaś, że złoty jest niedowartościowany i powinien przed końcem roku umocnić się wobec euro.

Jednak komentarze nie pomogły polskiej walucie, która rano spadała z powodu osłabiającego się forinta. O godzinie 11.00 złoty był o 0,3 procent słabszy do euro i o 0,11 procent do dolara wobec popołudniowych poziomów z czwartku.

Polska waluta notowana była na poziomie 0,98 procent powyżej starego parytetu wobec 1,21 procent powyżej starego parytetu w czwartek po południu.

"Zagranica kupuje walutę. Forint mocno ostatnio spadł, a ponieważ zagranica patrzy na waluty krajów z regionu koszykowo i wyprzedawała forinta to i także złoty ucierpiał. Ale jeśli chodzi o złotego to nie ma powodów fundamentalnych, żeby miał się osłabić" - powiedział jeden z dealerów walutowych.

-----------------------KURSY RYNKOWE O GODZ. 11.00 -----------------------------------

Euro/złoty 4,6931 wobec 4,6791 w czwartek o godzinie 16.05

Dolar/złoty 3,6845 wobec 3,6803

RENTOWNOŚCI OBLIGACJI

2-letnie (OK0406) 5,94 proc. wobec 5,90 proc.

5-letnie (DS0509) 6,40 proc. wobec 6,35 proc.

10-letnie (DS1013) 6,45 proc. wobec 6,43 proc.

---------------------------------------------------------------------------------------

((Autor: Patrich Graham; Redagowała; Barbara Woźniak; warsaw.newsroom@reuters.com;

Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: barbara.wozniak.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty rano nieco słabszy, obligacje w dół