Złoty rośnie po przełomie

Marek Wołos
opublikowano: 24-11-2005, 00:00

Środowa sesja przyniosła przełom. Wartość polskiej waluty rosła sukcesywnie przez cały dzień, osiągając najwyższy pułap od miesiąca. Notowania EUR/PLN przełamały wsparcie na poziomie 3,95, zniżkując do około 3,93. Kurs dolara znalazł się blisko bariery 3,32 zł, co było pośrednio wynikiem umocnienia euro na rynku międzynarodowym. Dało się zauważyć duże obroty związane z realizacją większego zlecenia kupna złotych.

Nastawienie do polskiego rynku walutowego wyraźnie się poprawiło. To bardzo pozytywna reakcja, tym bardziej że w ostatnim czasie zyskujący na wartości dolar powodował wycofywanie kapitału z naszego regionu. Rosnący złoty pomógł wczoraj węgierskiemu forintowi i czeskiej koronie. Ten tydzień jest dla niego bardzo dobry, ale podkreślić należy, że aprecjacji nie towarzyszy wyraźny wzrost cen papierów dłużnych. Sytuacja fundamentalna gospodarki wyraźnie przemawia za szybkim powrotem złotego do długoterminowej tendencji wzrostowej. Dane makroekonomiczne podawane w końcu tygodnia (PKB, sprzedaż detaliczna, stopa bezrobocia) będą go dodatkowo wspierać, jeśli okażą się lepsze od oczekiwań.

W następnym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i decyzja w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści nie są zgodni co do decyzji rady, ale z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że stóp nie ruszy z powodu niepełnej oceny wpływu poprzednich obniżek.

Ostatni kwartał bieżącego roku powinien być dobry dla importerów, którym mocny złoty dodatkowo zmniejsza koszt zakupu towarów. Natomiast eksporterzy każdy spadek wartości krajowej waluty powinni wykorzystywać do zabezpieczania wpływów w średnim i długim terminie.

MAREK WOŁOS, Dom Maklerski TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty rośnie po przełomie