Złoty się osłabi

  • PAP
opublikowano: 24-01-2022, 16:22

Przy zbliżającym się posiedzeniu Fed i rosnących obawach o konflikt na linii Rosja-Ukraina dolar umacnia się wobec euro, w efekcie czego kurs EUR/PLN w najbliższym czasie może wrócić do poziomu 4,60 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem SPW podejmą próby stabilizacji, jednak zmienność może wzrosnąć.

"EUR/USD wybija się dołem z konsolidacji i docelowo może kierować się do 1,12. Spodziewam się, że środowy przekaz z Fed będzie jastrzębi, usłyszymy o podwyżkach stóp procentowych i redukcji bilansu, co powinno wspierać dolara. W tle są także rosnące obawy o konflikt na linii Rosja-Ukraina i związane z tym spadki na giełdach. Jeżeli złe nastroje na rynkach będą eskalować, wkrótce możemy zobaczyć poziom 4,60 na EUR/PLN" - ocenił Piotr Popławski.

"Jeszcze rano obawy o konflikt z Rosją nie wyglądały źle, ale coraz więcej wskazuje na to, że waluty rynków wschodzących znajdą się pod presją" - dodał.

Złoty od rana traci względem dolara i euro, a po południu EUR/PLN jest 0,8 proc. wyżej i zbliża się do 4,57. USD/PLN rośnie o 1,2 proc. i jest w okolicy 4,05. W tym czasie EUR/USD idzie w dół o 0,5 proc. i jest poniżej 1,13.

RYNEK DŁUGU

W poniedziałek rano rentowności SPW mocno odbiły i nawet pomimo ok. 5-10 pkt. korekty, którą zanotowały w trakcie dnia, znajdują się znacznie powyżej piątkowych poziomów.

"Z jednej strony tematem wspierającym wzrosty rentowności będzie Fed, jednak z drugiej strony kwestie dotyczące Ukrainy i spadki na giełdach wspierają wyceny długu. W takim otoczeniu rynek może próbować stabilizować się, w przerwie w ogólnym trendzie wzrostowym dochodowości. Ta stabilizacja na krajowym rynku będzie jednak przebiegała przy dużej zmienności, gdyż nadal nie ma płynności" - powiedział Popławski.

"Ruchy po 10 pb i więcej nie powinny zatem być niczym zaskakującym" - dodał.

Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych spadają o blisko 4 pb do 1,712 proc., a niemieckich zniżkują o 4 pb do -0,102 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane