Złoty silny dzięki akcjom

Anna Jacewicz
opublikowano: 09-04-2009, 11:11

Środa przyniosła kontynuację wzrostów indeksów akcji. Na rynku utrzymywały się optymistyczne nastroje za sprawą informacji na temat rządowej pomocy dla firm ubezpieczeniowych, które spełniły określone kryteria. Akcje tych spółek zyskiwały na wartości.  Dzisiejsza sesja azjatycka również zakończyła się na plusie za sprawą ogłoszenia chęci rozszerzenia planu pomocy dla japońskiej gospodarki. Rządząca partia LDP ogłosiła, że rząd japoński powinien wydać 154mld dolarów na pobudzenie gospodarki, co stanowiłoby 3,1% japońskiego PKB.

Pomimo utrzymywania się nieco lepszych nastrojów na giełdach zagranicznych od marca tego roku, perspektywy dla światowej gospodarki pozostają nienajlepsze.  Z opublikowanego w dniu wczorajszym protokołu FED dowiadujemy się, iż w dalszym ciągu obserwowane jest pogarszanie się kondycji amerykańskiej gospodarki (wzrastające bezrobocie, spowalniająca produkcja przemysłowa), a także spowalnianie aktywności gospodarczej zagranicą.

Waluta amerykańska pozostawał w dniu wczorajszym nieco słabsza, w szczególności w stosunku do euro jak i złotego. Poprawa nastrojów na światowych rynkach sprzyja naszej walucie, jednak jak na razie trudno mówić o jakiejś trwalszej tendencji do dalszego umocnienia złotego, jeśli w dalszym ciągu znajdujemy się powyżej istotnych wsparć zarówno na EURPLN, jak i USDPLN.

W dniu dzisiejszym w centrum zainteresowania inwestorów pozostają publikacje makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii i USA. Z pierwszego kraju poznamy dane na temat  inflacji PPI i bilansu handlowego oraz decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Analitycy oczekują, że koszt pieniądza zostanie utrzymany na dotychczasowym poziomie 0,5%. Z kolei USA zostanie opublikowany bilans handlu zagranicznego, jak i bezrobocie tygodniowe.  Z Kanady poznamy również dane z rynku pracy, a z Niemiec produkcję przemysłową.

Spodziewamy się utrzymania nieco lepszych nastrojów na rynkach akcji, co może powodować lekka presją na dalsze osłabianie się waluty amerykańskiej. Być może jednak na walutach sytuacja będzie bardziej stabilna. Święta Wielkanocne tuż tuż, tak więc kursy mogą pozostawać w zakresach.


EURPLN
Polepszenie nastrojów na rynkach akcji działa pozytywnie na złotego. Pomimo porannego osłabienia, w dalszej części dnia kurs zyskiwał na wartości. Po raz kolejny notowania euro złotego zbliżyły się w okolice silnego wsparcia w rejonie 4,40. Dopiero test tych okolic zakończony sukcesem, może być symptomem do dalszego umocnienia złotego w okolice kolejnego wsparcia na poziomie 4,3370, wyznaczonego poprzez linie poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych, a także APP 78,6 proc. zniesienia podfali spadkowej z poziomu 4,9320 w okolice 4,42. W tym rejonie przebiega również 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. Najbliższy opór wyznaczają okolice 4,5250.

EURUSD
Od wczoraj dolar pozostaje nieco słabszy w stosunku do euro. Obecnie notowanie eurodolara znalazły opór w postaci 38,2% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 1,3580 w okolice 1,3150.  Przełamanie tych poziomów otworzy drogę w rejon 1,3380-1,3400. W tym celu powinno być utrzymane najbliższe wsparcie w rejonie 1,3220. Ponadto EURGBP obronił istotne wsparcie, co  może dodatkowo z technicznego punktu widzenia pozytywnie wpływać na euro. Dziś poznamy dane na temat produkcji przemysłowej z Niemiec. Analitycy spodziewają się nieco mniejszego spadku produkcji w stosunku do poprzedniego miesiąca.

GBPUSD
GBPUSD ustanowił w dniu dzisiejszym nowe maksimum lokalne, jednak w oczekiwaniu na dane makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii  funt pozostawał  nieco słabszy.  W ujęciu miesięcznym odczyt inflacji PPI był zgodny z oczekiwaniami, rok do roku inflacja zwolniła do 2,0%. Decyzja Banku Anglii w sprawie stóp zgodna z oczekiwaniami rynku nie będzie miała wpływu na notowanie funtdolara.. Z technicznego punktu widzenia pozostajemy powyżej linii trendu wzrostowego., która wyznacza wsparcie w rejonie 1,4440. Opór wyznacza strefa 1,4780-1,4800. Silnym oporem pozostają okolice 1,4960, gdzie znajduje się projekcja 127,2% zniesienia całości ostatniej fali korekcyjnej z poziomu 1,4780. Przełamanie okolic 1,4600 spowoduje pogłębienie obecnego ruchu korekcyjnego.

USDJPY
Spadek awersji do ryzyka, lepsze nastroje na rynkach akcji to czynniki które negatywnie oddziałują na jena. Kurs USDJPY od początku tego roku kontynuuje wzrosty, po tym jak wsparcie w rejonie 87,00 zostało obronione. Spodziewamy się testu okolic 102,50 w najbliższym czasie.  Najbliższy opór na poziomie 101,68 wyznacza projekcja 127,2% zniesienia ostatniej fali korekcyjnej z poziomu 99,95 na 93,58. Wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych znajduje się w rejonie 96,50.

Anna Jacewicz
Autorka jest specjalistką Domu Maklerskiego IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Złoty silny dzięki akcjom