Czytasz dzięki

Złoty słabszy w powyborczej erze

Michał Stajniak Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 14-07-2020, 11:08

Zmienność na rynku walutowym jest dzisiaj raczej ograniczona.

W zasadzie największe zmiany są widoczne na brytyjskim funcie, co jest powiązane z publikacją porannych danych dotyczących zmiany PKB. Inwestorzy z Polski w szczególności będą zainteresowani perspektywami złotego, biorąc pod uwagę wczorajszą mocną przecenę oraz dzisiejszą decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych podejmowaną przez Radę Polityki Pieniężnej.

Na szerokim rynku dolar wciąż pozostaje generalnie słaby, choć stara się on przynajmniej minimalnie odrabiać część strat, w szczególności do euro, czy również bardziej ryzykowniejszych walut jak dolar australijski. Największa zmienność dzisiejszego dnia jest widoczna na brytyjskim funcie, co jest powiązane z publikacją porannych danych dotyczących zmiany PKB. Nie poznaliśmy jeszcze danych za II kwartał, natomiast dane za maj dotyczące miesięcznego PKB rozczarowały. Pokazały one jedynie 1,8% m/m wzrostu przy oczekiwaniu 5,5% m/m wzrostu. W kwietniu z kolei miesięczny PKB spadł o 20,4% m/m. Trzymiesięczna średnia zmiany PKB wypada bardzo słabo i wskazuje na 19,1% spadku. Widać wobec tego powód słabości polskiego funta.

Złoty po wczorajszym upewnieniu się o wynikach wyborów zaczął mocniej tracić. Para EURPLN znalazła się w okolicach poziomu 4,4900 i nie wykluczone, że w najbliższym czasie testowane będą okolice poziomu 4,50. Po wyborach nadszedł też czas do codziennego biegu wydarzeń. NBP opublikował wyniki kwartalnej ankiety dotyczącej zmiany PKB. Najnowszy raport pokazuje, że PKB w tym roku skurczy się o 3,6%, co jest pogłębieniem spadku w stosunku do poprzedniego raportu, który pokazał spadek na poziomie 2,6%. Prognozy wskazują również na to, że przy spadku gospodarczym w tym roku, ceny będą kontynuowały wzrosty. Inflacja ma biec blisko górnego limitu zasięgu celu inflacyjnego. Teoretycznie może to być znak, że RPP nie będzie decydować się na kolejne działania akomodacyjne. Z drugiej strony, wybór Andrzeja Dudy na drugą kadencję oznacza, że polityka prowadzona przez RPP raczej nie ulegnie zmianom w najbliższych latach, w szczególności, że swoje stanowisko prawdopodobnie utrzyma Adam Glapiński. Warto zauważyć, że dzisiaj opublikowana zostanie decyzja dotycząca wysokości stóp procentowych. Te prawdopodobnie nie ulegną zmianie, choć biorąc pod uwagę wyniki wyborów, nie należy być tego w 100% pewnym. Dzisiejszy komunikat powinien również pokazać, czy RPP zmieniła swój pogląd na złotego. W ostatnim czasie Rada wskazywała na to, że złoty powinien być jednak słabszy. Z drugiej strony słabszy złoty to oczywiście większa presja na wzrost cen, więc obecne poziomy złotego mogą być już akceptowalne dla polskich bankierów centralnych.

Późnym porankiem za euro płacimy 4,4913 zł, za funta 4,9580 zł, za dolara 3,9568 zł, za franka 4,2105.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane