Złoty słaby przez dolara

opublikowano: 09-05-2018, 22:00

TRZY PYTANIA DO... MARKA ROGALSKIEGO, GŁÓWNEGO ANALITYKA WALUTOWEGO DM BOŚ

1. Złoty jest najsłabszy od pół roku. Dlaczego?

W dużym stopniu odpowiada za to obserwowane już od czterech tygodni wyraźne umocnienie dolara na rynkach światowych, które „wysysa” kapitały z rynków wschodzących. Znamienne jest to, że rentowności 10-letnich obligacji rządu amerykańskiego są zaledwie o 0,3 pkt. proc. poniżej polskich papierów. Premia na korzyść Polski jest zbyt mała, a ryzyko większe. Zwłaszcza że w ostatnich tygodniach pogorszyły się perspektywy dla strefy euro, a to może przełożyć się też na sytuację w kraju i tym samym potencjalne działania Rady Polityki Pieniężnej w 2019 r. (przesunięcie podwyżki stóp na 2020 r.).

2. Czy w notowaniach EUR/USD można już mówić o trwałej zmianie trendu?

Spadki EUR/USD to pochodna nadmiernego nawisu krótkich pozycji w dolarze z ostatnich miesięcy, które były budowane w oparciu o obawy związane z polityką Donalda Trumpa (wojny handlowe, nadmierne deficyty), ale również oczekiwania, że ożywienie w strefie euro, obserwowane w 2017 r., skłoni Europejski Bank Centralny do wyjścia z programu QE do końca tego roku i pierwszej podwyżki stóp w połowie 2019 r. Rozczarowania odczytami makro ze strefy euro sprawiły, że termin zacieśnienia może się przesunąć. Niemniej wydaje się, że w krótkim terminie spadki EUR/USD zaszły za daleko. Analiza techniczna podpowiada, że poziom 1,1750 może być silnym wsparciem.

3. Co w dłuższej perspektywie dla rynków oznacza zerwanie porozumienia z Iranem przez Stany Zjednoczone?

Kluczowe będzie to, jak zareaguje Unia Europejska i co zrobią Stany Zjednoczone, aby wymusić egzekwowanie sankcji od innych partnerów — teoretycznie może to nasilić obawy związane z wojnami handlowymi, o czym rynki nieco zapomniały w ostatnich dniach. Paradoksalnie jestem umiarkowanym optymistą — uważam, że najbliższe miesiące pokażą, że wszystkie zaangażowane strony będą zmuszone wypracować nowe porozumienie. Niemniej w krótkim okresie należy być przygotowanym na różne, nieraz zaskakujące informacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy