Złoty spełnia marzenia Kołodki

Jacek Jurczyński
29-05-2003, 00:00

W środę notowania naszej waluty spadły. Inwestorzy, po tym jak we wtorek cena dolara do złotego znalazła się na najniższym poziomie od lutego 1999 r., postanowili ponownie zwiększyć swoje zaangażowanie w amerykańskiej walucie i kupowali tanie zielone. W związku z ponad 200-pkt spadkiem kursu EUR/USD cena dolara wzrosła z 3,6800 do 3,7230 zł. Cena euro pozostawała w przedziale 4,3490-4,3695 zł.

W ciągu dnia Grzegorz Kołodko, minister finansów, po raz kolejny wezwał Radę Polityki Pieniężnej do „odczuwalnej dla rynku” obniżki stóp procentowych. Minister stwierdził również, że propozycja zawężenia korytarza wahań w ramach systemu ERM2 jest nie do przyjęcia. Podtrzymał też opinię, że zastąpienie złotego przez euro możliwe jest w 2007 r.

RPP nie zaskoczyła rynku i zdecydowała się obniżyć poziom stóp o 25 pkt bazowych. Decyzja pozostała bez wpływu na złotego. Rada poinformowała, że głównym powodem obniżenia stóp była stabilizacja inflacji na niskim poziomie. O godz. 17.00 dolar wyceniany był na 3,7045 zł, a euro na 4,3600 zł.

W dalszym ciągu największy wpływ na krajowy rynek powinny mieć wydarzenia na rynku międzynarodowym. Oczekujemy konsolidacji kursu EUR/USD, co może przełożyć się na nieciekawą sesję na rynku krajowym. Kurs dolara do złotego powinien pozostawać w okolicy 3,70, a kurs euro do złotego w okolicach 4,35 — czyli na poziomie sugerowanym przez ministra Kołodkę.

W Azji w trakcie środowej sesji notowania amerykańskiej waluty do jena znacznie wzrosły. Kurs USD/JPY zwyżkował z 116,97 do 118,52. Skala aprecjacji była znaczna, jako że po drodze doszło do złamania kilku silnych technicznych oporów. Wsparciem dla zielonego był wzrost ogólnego sentymentu dla waluty USA, wynikający m.in. z opublikowanych dzień wcześniej danych. Znaczny wpływ na wzrost ceny dolara mogły mieć spekulacje o kolejnej interwencji na rynku Banku Japonii. O godz. 17.00 dolar wyceniany był na 118,30 JPY. Notowania amerykańskiej waluty do jena w najbliższym okresie powinny ulec konsolidacji w szerokim przedziale 117,80-118,85. Zalecamy wstrzymanie się z transakcjami.

W Europie podczas środowej sesji wartość europejskiej waluty do dolara spadła z 1,1845 do 1,1707. Oznacza to, że od wtorku, kiedy była najwyższa w historii, zniżkowała aż o 225 pkt. Zielonemu przede wszystkim pomogło to, że inwestorzy zdecydowali się na realizację zysków z długich pozycji w euro. Pozytywny wpływ na amerykańską walutę miały również opublikowane we wtorek po południu dobre dane makro ze Stanów Zjednoczonych o nastrojach konsumenckich i kondycji rynku nieruchomości i związane z tym wzrosty indeksów giełdowych.

Spadek kursu EUR/USD mógł zostać również wywołany wypowiedzią głównego ekonomisty Europejskiego Banku Centralnego, po której wzrosły nadzieje, że poziom stóp procentowych w Eurolandzie może zostać obniżony już na najbliższym posiedzeniu. Otmar Issing podkreślił, że z racji wysokiego poziomu kursu euro do dolara istnieje pole do obniżki. Główny ekonomista ECB dodał, że nie można wykluczyć, iż w Niemczech wystąpi zjawisko deflacji.

Po południu spadek kursu EUR/USD wyhamował po tym jak opublikowano gorsze od oczekiwań dane makro z USA. Zamówienia na dobra trwałego użytku w kwietniu spadły o 2,4 proc. O godz. 17.00 euro wyceniane było na 1,1770 USD.

Dziś opublikowane zostaną zrewidowane dane o PKB Stanów Zjednoczonych za I kwartał. Wcześniejsze szacunki (z 25 kwietnia) pokazały, że tempo wzrostu gospodarczego było znacznie gorsze od oczekiwań. PKB wzrósł o 1,6 proc. wobec prognoz na poziomie 2,3 proc. i wobec 1,4 proc. w IV kwartale 2002 r. Rynek oczekuje, że dane te zostaną zrewidowane w górę do 1,9 proc. Kurs EUR/USD w najbliższym okresie powinien pozostawać w zakresie 1,1730-1,1840.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty spełnia marzenia Kołodki