Złoty stoi z boku

dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB
opublikowano: 01-02-2021, 10:13

Ubiegły tydzień na rynkach był niezwykle emocjonujący i ten również rozpoczął się od sporej zmienności. Indeksy odrabiają początkowe straty, a gwiazdą szerokiego rynku jest srebro. Złoty tymczasem stoi z boku.

Dla przypomnienia ubiegły tydzień przyniósł gigantyczny wzrost cen akcji spółki GameStop, najmocniej „szortowanej” spółki na Wall Street, co było symbolem tzw. „buntu Reddita”, w ramach którego inwestorzy indywidualni próbowali zmusić fundusze (w szczególności Melvin Capital) do wyjścia z pozycji krótkich ze stratą. Sprawę opisywałem szerzej w ubiegłym tygodniu jako kolejny przejaw bańki, która pęcznieje na Wall Street. Teoretycznie upadek funduszu mógłby być zagrożeniem dla stabilności systemu toteż wzrostom na GameStop i kilku podobnych spółkach towarzyszyły spadki głównych indeksów akcyjnych. Dziś jednak szybko odrabiają one straty. Gwiazdą rynku jest srebro, typowane przez wielu inwestorów jako „kolejny GameStop”. Jest to rynek znacznie bardziej ambitny i powtórzenie tej skali wzrostów wydaje się nierealne, ale nie zmienia to faktu, że srebro drożeje dziś o 10% i znajduje się w okolicach szczytów z sierpnia ubiegłego roku.

Inwestorzy na rynku walutowym przyglądają się temu wszystkiemu nieco z boku. Ubiegłotygodniowe posiedzenie Fed nie wniosło wiele, para EURUSD pozostała niewzruszona i wobec groźby dalszego cięcia stóp ze strony EBC i wobec spadków na indeksach. Fundamenty (spread na rynku obligacji, pozycjonowanie spekulacyjne, dalsze ograniczenia w Europie) teoretycznie przemawiają na niekorzyść euro, ale na ten moment para pozostaje w konsolidacji, a co za tym idzie, niewiele dzieje się na rynku złotego. Warto zwrócić uwagę na funta, kurs GBPUSD znajduje się najwyżej od kwietnia 2018, mimo że sytuacja epidemiologiczna w Wielkiej Brytanii jest wyjątkowo trudna, a ograniczenia przedkładają się na kłopoty gospodarcze (indeks aktywności Bloomberga dla Wielkiej Brytanii jest na poziomie zaledwie ok 45% aktywności sprzed pandemii, najmniej spośród wszystkich większych krajów rozwiniętych. W czwartek mamy posiedzenie Banku Anglii, jednak rynek nie oczekuje obecnie dalszego luzowania.

Decyzja Banku Anglii to nie jedyne potencjalnie ciekawe wydarzenie. Przed nami także publikacje indeksów PMI i ISM, a także raport NFP w USA (piątek) i jego zapowiedź w postaci ADP (środa). Pytanie, czy to wszystko nie zostanie przyćmione innymi wydarzeniami, tak jak to miało miejsce w ubiegłym tygodniu. O 9:45 euro kosztuje 4,5205 złotego, dolar 3,7325 złotego, frank 4,1789 złotego, zaś funt 5,1276 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane