Złoty stracił na wartości

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 17-01-2013, 00:00

FOREX

Wśrodę nie doszło do większych zmian na rynku walutowym, a kurs EUR/ USD poruszał się w przedziale 1,3255-1,3325. Uważamy jednak, że jeszcze w tym tygodniu euro powróci do zwyżek i możliwy jest test oporu przy 1,34. Na wartości wspólnej waluty od rana ciążyły słowa przewodniczącego Eurogrupy. Jean Claude Juncker powiedział, że kurs euro znajduje się na niebezpiecznie wysokim poziomie. Poznaliśmy też dane makroekonomiczne z USA. Inflacja konsumencka w grudniu spadła i była niższa od konsensu rynkowego. To argument za kontynuacją łagodnej polityki pieniężnej Fedu.

Polska waluta straciła wczoraj na wartości. Co więcej, złoty obok węgierskiego forinta należał do najsłabszych walut rynków wschodzących. Kurs EUR/PLN wzrósł nawet do 4,1340, a USD/PLN do 3,1140. Osłabieniu złotego towarzyszył również spadek cen polskich obligacji. Rentowność 10-letnich papierów skarbowych wzrosła do najwyższego poziomu od początku grudnia (4,02 proc.). Jutro na rynek dotrze seria ważnych danych, przede wszystkim o produkcji przemysłowej w grudniu.

Konsensus rynkowy, zakładający spadek produkcji o 6,9 proc. w ujęciu rocznym (prognoza TMS to spadek o 3,1 proc. r/r), jest dość pesymistyczny. Gdyby jednak odczyt uplasował się na zbliżonym poziomie, wsparłoby to oczekiwania na dalsze obniżki stóp przez Radę Polityki Pieniężnej, a co za tym idzie złoty mógłby się osłabić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu