Złoty traci do euro i czeka na dane

Marcin R. Kiepas
20-08-2007, 12:47

Spadek awersji do ryzyka wywołany wzrostami na  światowych rynkach akcji, nie przekłada się na poniedziałkowe notowania złotego, gdyż częściowo zostało to już zdyskontowane w piątek. Polska waluta traci dziś wobec euro i testuje poziomy z piątku w relacji do dolara i szwajcarskiego franka.

O godzinie 12:25 kurs EUR/PLN testował poziom 3,8280 zł, USD/PLN 2,8355 zł, a CHF/PLN 2,3479 zł. Wydarzeniem dzisiejszego dnia są publikowane przez Główny Urząd Statystyczny lipcowe dane o inflacji PPI i produkcji przemysłowej. Rynek szacuje, że ceny producentów wzrosną o 1,6 proc. Jako, że raport ten ma obecnie drugorzędne znaczenie, to nawet gdyby dane wyraźnie różniły się od prognoz, to nie będą one miały wpływu na rynek walutowy.

Inwestorzy z uwagą powinni natomiast śledzić dane o dynamice produkcji przemysłowej. Po tym, jak w czerwcu niespodziewanie spadła ona do 5,6 proc., w lipcu prognozuje się wzrost o 10,5 proc. w skali roku. Jako, że wzrost ten przede wszystkim ma być wynikiem niskiej bazy i większej liczby dni roboczych, to odczyt wyraźnie poniżej prognoz będzie stanowił potwierdzenie tezy o spowolnieniu gospodarczym i będzie źle odebrany przez rynek, wywołując osłabienie złotego. Lepsze od prognoz dane, a zwłaszcza w sposób jednoznaczny lepsze, tej tezie zaprzeczą, dając impuls do wzmocnienia złotego.

Wpływ na notowania polskiej waluty oprócz danych makro będzie jeszcze miało zachowanie EUR/USD i sytuacja na giełdach. Umocnienie wspólnej waluty wobec dolara, w połączeni ze wzrostami na giełdach to potencjalny impuls prowokujący spadki USD/PLN i EUR/PLN. Odwrotne relacje mogą przekładać się na zwyżkę obu par.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty traci do euro i czeka na dane