Złoty traci na wartości

Wojciech Dembiński
opublikowano: 25-08-2000, 00:00

Złoty traci na wartości

Proces słabnięcia złotego, zapoczątkowany w środę późnym popołudniem, przybrał w czwartek na sile. Wczorajsze notowania walut na rynku międzybankowym rozpoczęły się wzrostem wartości dolara. Na otwarciu zielonego wyceniono na 4,3575 zł w porównaniu z 4,3525 zł na zamknięciu dzień wcześniej. W kolejnych godzinach popyt na dolary wciąż przeważał, w związku z czym notowania waluty amerykańskiej rosły. Do godziny 14.00 kurs dolara doszedł do poziomu 4,37 zł.

POWODEM wzrostu zainteresowania dolarem są oczywiście opublikowane w środę dane o cenach żywności w pierwszej połowie sierpnia, pokazujące spadek cen artykułów spożywczych o 0,7 proc. Taki wynik diametralnie zmienił nastawienie graczy do kwestii ewentualnej podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w przyszłym tygodniu. Wcześniej mówiło się o możliwym podniesieniu stóp, gdy okazało się, że inflacja w lipcu wzrosła do najwyższego od dwóch lat poziomu. Teraz jednak większość analityków i dealerów zaczyna odnosić wrażenie, że podwyżki stóp nie będzie. Podobnego zdania są także zagraniczni gracze, którzy wczoraj zamieniali złote na dolary.

ZAINTERESOWANIE walutą europejską było znacznie mniejsze. Kurs euro na otwarciu wyniósł 3,9260 zł w porównaniu z 3,8930 zł dzień wcześniej. Około godziny 14.00 cena euro wynosiła 3,94 zł. Tak duża zmiana wartości wynikała jednak przede wszystkim ze wzrostu notowań dolara (kurs euro musiał się zwiększyć, aby utrzymana została równowaga parytetu euro/dolar, który tego dnia na zagranicznych rynkach walutowych zwyżkował do 0,90 euro za jednego zielonego).

WEDŁUG dealerów walutowych, notowania na foreksie w najbliższych dniach będą nerwowe, do czasu aż znany będzie wynik posiedzenia RPP. Na razie na rynku nie ma jednomyślności, czy stopy zostaną utrzymane na dotychczasowych poziomach, głównie ze względu na sprzeczne wypowiedzi niektórych członków rady. Barierą ograniczającą dalszy spadek wartości złotego może okazać się pojawienie pieniędzy związanych z prywatyzacją Telekomunikacji Polskiej, która w ostatnim okresie zeszła z centrum uwagi uczestników rynku. Jednak według pogłosek, jakie pojawiły się na foreksie, napływ kapitałów z prywatyzacji już się zakończył.

ŚREDNIE kursy dolara i euro, ustalone przez NBP, wyniosły wczoraj odpowiednio 4,3492 zł i 3,9204 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty traci na wartości