Złoty umacnia się wbrew silniejszemu dolarowi

  • PAP
opublikowano: 27-01-2022, 16:50

Po środowym jastrzębim Fed dolar umacnia się, a jednocześnie dynamicznie umacniają się waluty regionu, w tym także złoty - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Na rynku długu można zaobserwować silny wzrost rentowności na całej długości krajowej krzywej.

"W świetle nasilenia się po środowym Fed oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA, czwartkowa sesja jest co najmniej nieintuicyjna. Tradycyjnie - umacniający się wobec euro dolar nie sprzyja walutom rynków wschodzących. Tym czasem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej lokalne waluty, w tym złoty, dynamicznie zyskują na wartości. Kurs EUR/PLN po tym, jak niemal dotknął 4,60, zdołał wrócić poniżej 4,55" - powiedział Mateusz Sutowicz.

Prezes Fedu Jerome Powell podczas wideokonferencji w środę po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej powiedział, że Rezerwa Federalna myśli o podwyżce stóp proc. w USA w marcu, jeżeli będą właściwe warunki. Powell dodał, że na razie nie wiadomo jaka będzie ścieżka podwyżek stóp proc.

Ok. godz. 15.40 EUR/PLN zniżkując o 0,7 proc. zszedł nieco poniżej poziomu 4,55, a EUR/USD zniżkując również 0,7 proc. dotarł blisko 1,115. Z kolei USD/PLN pozostaje w tym czasie ok. 0,1 proc. na plusie, w okolicy 4,08.

RYNEK DŁUGU

Jak podaje ekonomista Banku Millennium, na rynku długu można zaobserwować silny wzrost rentowności na całej długości krajowej krzywej.

"Mamy do czynienia także z silnym wzrostem rentowności na całej długości krajowej krzywej i podbiciem kontraktów IRS. Tu również sytuacja jest nieintuicyjna, przy czym rosną także dochodowości części rynków bazowych, co nieco wspiera ruch na SPW" - wskazał Sutowicz.

Rentowności SPW notowane są w czwartek po ok. 10 pb powyżej poziomów z poprzedniego dnia.

"Zmienność w czwartek zdecydowanie jest podwyższona. W takim otoczeniu trudno jest wyrokować, w którą stronę pójdą rynki. Zwłaszcza, że poza wpływem środowego Fed i dobrych danych o wzroście gospodarczym w USA czekamy także na rozstrzygnięcie ryzyka geopolitycznego, czyli sytuacji na Ukrainie" - ocenił.

Produkt Krajowy Brutto USA w czwartym kwartale wzrósł o 6,9 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Oczekiwano +5,5 proc.

Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych spadają o 5 pb do 1,801 proc., a niemieckich rosną o 1 pb do -0,058 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane