Złoty umocnił się do euro i do dolara w środę

(Paweł Kubisiak)
19-07-2006, 17:34

Złoty umocnił się w środę zarówno do euro jak i do dolara, po osłabieniu waluty amerykańskiej na skutek wypowiedzi szefa FED Bena Bernanke, sugerującej kres podwyżek stóp procentowych w USA. Po godzinie 17:00 kurs euro wynosił 3,9913 zł a dolara 3,1810 zł.

Złoty umocnił się w środę zarówno do euro jak i do dolara, po osłabieniu waluty amerykańskiej na skutek wypowiedzi szefa FED Bena Bernanke, sugerującej kres podwyżek stóp procentowych w USA. Po godzinie 17:00 kurs euro wynosił 3,9913 zł a dolara 3,1810 zł.

Dzisiaj złoty otworzył się w okolicy 4,02 i tuż po 9:00 zaczął się umacniać.

Dobry sentyment w regionie, ogólnie neutralne expose premiera i dobre dane makro są czynnikami, które przemawiają za dalszym umocnieniem złotego.

Dobre dane makroekonomiczne tj. wysoki wzrost produkcji przemysłowej (12,4%) oraz wyższa niż oczekiwana inflacja PPI (2,8%, oczekiwano 2,4%) tuż po publikacji nie wpłynęły na notowania złotego, gdyż rynki czekały na najważniejsze wydarzenia dnia, czyli dane o inflacji CPI z USA oraz zeznanie szefa FED przed senacką komisją ds. bankowości na temat polityki monetarnej.

EURPLN nie zareagował na dane o inflacji z USA, które pokazują kolejny miesiąc wzrostu indeksu inflacji bazowej na poziomie 0,3%. Lekkie umocnienie dolara przełożyło się głównie na ruch USDPLN w okolice 3,23.

Po opublikowaniu skrótu wypowiedzi szefa FED o 16:00, która w dużej mierze zapowiada przerwę lub koniec podwyżek stóp procentowych w USA złoty się silnie umocnił, przebijając wsparcie na poziomie 4,01, lecz zatrzymując się na chwilę przy 4,00.

Z wypowiedzi Bena Bernanke, wynika także, iż liczy on, że spowolnienie gospodarcze oraz spadki na giełdzie i cen nieruchomości ograniczą konsumpcję, co będzie działać antyinflacyjnie.

Biorąc pod uwagę, że znane mu były dane o inflacji oznacza to, że zbagatelizował kolejny miesięczny wzrost inflacji bazowej.

ISB/IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty umocnił się do euro i do dolara w środę