Złoty umocnił się po spotkaniu rządu z RPP

Reuters
opublikowano: 09-01-2002, 19:48

WARSZAWA (Reuters) - Złoty oraz polskie obligacje umocniły się po środowym spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej i rządu. Według dealerów powodem zwyżki była informacja, że na spotkaniu członków rządu z przedstawicielami banku centralnego tym pierwszym nie udało się wymusić agresywnej obniżki stóp procentowych. Obawy spowodowane sporem pomiędzy rządem a bankiem osłabiały złot

WARSZAWA (Reuters) - Złoty oraz polskie obligacje umocniły się po środowym spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej i rządu.

Według dealerów powodem zwyżki była informacja, że na spotkaniu członków rządu z przedstawicielami banku centralnego tym pierwszym nie udało się wymusić agresywnej obniżki stóp procentowych.

Obawy spowodowane sporem pomiędzy rządem a bankiem osłabiały złotego i polskie papiery skarbowe w ciągu ostatnich dwóch dni. Inwestorzy obawiali się bowiem, że brak kompromisu w kwestii stóp procentowych uniemożliwi koordynację polskiej polityki gospdoarczej.

Rząd groził, że jeżeli bank centralny nie obetnie szybko stóp procentowych, to ograniczy jego niezależność forsując w Sejmie stosowne rozwiązania legislacyjne. Po środowym spotkaniu wydaje się jednak, że koalicja wycofuje się z tych gróźb.

"Wygląda na to, że bank centralny wygrał starcie" - powiedział Jacek Wiśniewski, analityk w Pekao SA.

O godzinie 18.40 dolara wyceniano na 3,9637 złotego, a euro na 3,5261 złotego. Polska waluta zyskała odpowiednio 0,6 i 0,8 procent w porównaniu do stanu sprzed konferencji rządu po spotkaniu.

Nadzieje na stopniowe obniżanie stóp procentowych wywindowały w tym tygodniu złotego do poziomu najwyższego od dwóch i pół roku wobec dolara. Rynek obawiał się jednak, że ewentualna radykalne obniżenie stóp może skłonić zagranicznych inwestorów do odwrotu z polskiego rynku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane