Złoty w ciekawym miejscu

Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 19-01-2022, 20:00

Rynek nadmiernie nie przejął się spekulacjami agencji Bloomberg, jakoby Komisja Europejska przygotowywała swoistą opcję atomową wobec Polski i Węgier w postaci całkowitego zamrożenia wszelkich unijnych funduszy, dopóki nie dojdzie do przywrócenia tzw. rządów prawa.

Być może słusznie, bo poniekąd taka sonda wysłana w stronę mediów może wpłynąć na bieg kampanii przed wiosennymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech i pośrednio przyspieszyć wyczekiwany kompromis. Prawdopodobieństwo realizacji atomowego scenariusza przez KE nie jest też szczególnie duże ze względów czysto politycznych, zwłaszcza w momencie kiedy Rosja zaczyna szachować Unię Europejską.

W tematach lokalnych większy wpływ na złotego może mieć zatem kwestia eskalującego napięcia wokół Rosji i Ukrainy, a także fala zakażeń omikronem. Niewykluczone, że za chwilę rynek będzie mniej pewny tego, na ile RPP rzeczywiście podniesie stopy procentowe o kolejne 50 pkt baz. na posiedzeniu 8 lutego. W szerokim ujęciu kluczowy pozostanie sentyment wokół dolara. Rynki zdają sobie sprawę z tego, że Fed spóźnił się z podwyżkami stóp procentowych i teraz będzie mocno zdeterminowany, aby nadrobić stracony czas. Nie musi to jednak oznaczać trwalszego umocnienia amerykańskiej waluty. Warto będzie obserwować reakcję rynków na dzisiejsze posiedzenie ECB, zwłaszcza, że układ techniczny na EUR/USD zaczyna wskazywać na wzrosty w średnim terminie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane