Złoty w czwartek odrabiał straty do dolara

DI, PAP
opublikowano: 30-10-2014, 17:46

Złoty w czwartek odrabiał straty do dolara po decyzji Fed w środę, który zdecydował o zakończeniu trzeciej rundy programu luzowania ilościowego. Około godziny 17-tej euro kosztowało 4,21 zł, a dolara wyceniano na 3,33 zł, podczas gdy rano kosztował on 3,36 zł.

Analityk z domu maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski zwrócił uwagę, że złoty od rana odrabiał straty wobec amerykańskiego dolara, wywołane środową publikacją zaskakująco - jego zdaniem - "jastrzębiego" komunikatu z posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Amerykański Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami zdecydował w środę o zakończeniu trzeciej rundy programu luzowania ilościowego. Jednocześnie Fed powtórzył, że wciąż zamierza utrzymywać stopy procentowe bez zmian przez "znaczny okres".

"Po osiągnięciu maksimum na 3,3650, kurs USDPLN zniżkował do 3,3350. Jednak w najbliższych dniach, jak i tygodniach na fali spekulacji na temat zacieśnienia polityki pieniężnej przez Fed, dolar amerykański może ponownie zyskiwać na wartości, a notowania USDPLN wzrosnąć do 3.38" - uważa Zajkowski.

W czwartek złoty lekko umocnił się wobec euro oraz franka. Kurs pary EURPLN zniżkował poniżej 4,21, a CHFPLN do 3,49. Według Zajkowskiego w piątek uwaga uczestników rynku skupi się na odczycie inflacji ze strefy euro.

"Jeżeli dane zaskoczą in minus, podobnie jak dziś zaskoczyła inflacja z Niemiec, wzrosnąć powinna presja na Europejski Bank Centralny, by podjął kolejne działania stymulujące gospodarkę, a co za tym idzie euro może tracić na wartości. W tej sytuacji kurs EURPLN może zmierzać w kierunku 4.20" - zastrzegł analityk.

"Wczorajsza decyzja Fed przełożyła się na wzrost wartości dolara w stosunku do euro, jak i do złotego. Natomiast para euro-złoty specjalnie nie zareagowała. Dziś te straty złotego do dolara zostały częściowo odrobione, złoty zyskał 3 grosze i doszedł do poziomu 3,3650 za dolara. Podobnie jak złoty, reagował też węgierski forint" - powiedział PAP diler walutowy z Raiffeisen Polbanku Rafał Uss.

"Dalsza sytuacja EURPLN i USDPLN będzie uzależniona przede wszystkim od kierunku, w jakim podąży kurs euro-dolar. Zobaczymy jak inwestorzy odbiorą zapowiedzi zarówno Fed, jak i EBC" - dodał Uss.

W jego ocenie w krótkim terminie złoty powinien być handlowany w przedziale 4,20-4,24 wobec euro. "Na parze dolar-złoty widać górną granicę na 3,36-3,37. Jeśli ten poziom by został przekroczony to złoty miałby otwartą drogę do głębszego osłabienia" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane