Złoty w konsolidacji

  • PAP
opublikowano: 11-03-2021, 15:46

W najbliższym czasie EUR/PLN może stabilizować się w przedziale 4,55-4,60, a do końca tygodnia rentowności krajowych SPW mogą jeszcze zniżkować - oceniają ekonomiści.

fot. Bloomberg

"Na przestrzeni lutego - marca złoty tracił na wartości, głównie ze względu na korelację z umacniającym się wobec euro dolarem. Dziś eurodolar koryguje ostatnie spadki, przez co EUR/PLN oddalił się od 4,60. Patrząc obecnie na rynki i środowy odczyt inflacji w USA, wydaje się, że w tym środowisku dolar nie powinien radzić sobie zbyt dobrze, przez co nie oczekiwałbym znacznego osłabienia złotego" - powiedział PAP Biznes analityk BM mBanku Rafał Sadoch.

"Z drugiej strony nie powinniśmy widzieć presji na umocnienie złotego. W efekcie w najbliższym czasie spodziewam się stabilizacji między 4,55 a 4,60" - dodał.

Ocenił, że czwartkowe decyzje i komunikat po posiedzeniu EBC nie miały większego wpływu na rynek walutowy.

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podtrzymał wielkość programu skupu aktywów PEPP na poziomie 1,85 bln euro i wskazał, że bierze pod uwagę kolejną rekalibrację programu, jeśli uzna to za konieczne.

We czwartek EUR/PLN pozostał stabilny na poziomie nieco poniżej 4,58. USD/PLN zniżkował o 0,2 proc. i znalazł się poniżej 3,83, a EUR/USD rósł o 0,2 proc. do 1,195.

RYNEK DŁUGU

Po czwartkowej decyzji EBC rentowności 10-letnich SPW zniżkowały nawet o około 10 proc., później nieco odbiły, jednak nadal są 6 pb niżej.

"Po posiedzeniu EBC zyskują obligacje państw strefy euro, a najmocniej z południa Europy. Włoski dług handlowany jest niżej o 8 pb, a bund o 4 pb. Rynki tak zareagowały na zapowiedź banku, że tempo zakupów obligacji w ramach programu PEPP znacząco przyspieszy w następnym kwartale" - powiedziała PAP Biznes zarządzająca funduszami w PFR TFI Izabela Sajdak.

"Na krajowym rynku obserwujemy od rana kontynuację umocnienia polskich obligacji. Ten ruch wspiera m.in. pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w Polsce oraz zapowiedź powrotu obostrzeń w dwóch kolejnych województwach. W czwartek najsilniej spadły dochodowości na długim końcu i środku krzywej, które od wczoraj są niżej o ponad 6 pkt bazowych. Doprowadziło to do zacieśnienia 10-letniego spreadu do bunda o 10 pb do 180 pb w porównaniu do końca zeszłego tygodnia. Pozytywny sentyment na rynku długu powinien utrzymywać się do końca tygodnia" - oceniła.

Rząd przywraca lockdown w woj. mazowieckim i lubuskim na zasadach analogicznych do obowiązujących w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim - powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Zamknięte regionalnie zostaną m.in. kina, ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. W prezentacji KPRM podano, że lockdown w nowych województwach obowiązywać będzie od 15 do 28 marca.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,518 proc. (bez większych zmian), a niemieckich -0,344 proc. (-3,3 pb).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane