Złoty wkrótce może się wzmocnić

Jacek Jurczyński
opublikowano: 21-03-2001, 00:00

Złoty wkrótce może się wzmocnić

Ostatnich kilka dni przyniosło wzrost ceny dolara. Kurs USD/PLN wzrósł z poziomu 4,0500 w okolice 4,1500. Spadek notowań naszej waluty spowodowany jest kilkoma czynnikami. Pierwszy z nich to duże spadki na światowych giełdach, a co za tym idzie ogólne pogorszenie nastrojów wśród inwestorów. Kolejny to spadek wartości tureckiej liry, który również położył się cieniem na notowania naszej waluty. Dolar drożał do złotego także w wyniku sporego spadku notowań euro do dolara na rynku międzynarodowym.

Przed podaniem danych o inflacji w lutym kurs EUR/PLN spadł w wyniku dużej przeceny euro do dolara na rynku międzynarodowym w okolice 3,6900. Kurs USD/PLN znalazł się zaś na poziomie 4,0600. GUS podał, że inflacja rok do roku w lutym wyniosła 6,6 proc. Na te dane rynek zareagował dopiero w czwartek. Nasza waluta straciła na wartości zarówno do dolara, jak i do euro. Za dolara trzeba było wówczas zapłacić 4,16 zł, a za euro 3,72 zł. Słabe dane o produkcji przemysłowej (rok do roku spadek o 0,1 proc.), które GUS podał w piątek po południu, nie miały większego wpływu na notowania naszej waluty. Kurs dolara do złotego ustabilizował się w przedziale 4,12-4,15.

W poniedziałek ukazała się wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej, Dariusza Rosatiego, który oświadczył, że w najbliższym terminie złoty nie powinien się osłabiać. Dodał, że notowania naszej waluty ulegać będą wahaniom, a ostatni wzrost cen dewiz to powrót do stanu średniookresowej równowagi. We wtorek kurs złotego do dolara pozostawał w przedziale 4,11-4,13, natomiast notowania złotego do euro 3,71-3,73.

W najbliższym czasie oczekujemy nieznacznego wzmocnienia naszej waluty. Cena dolara do złotego powinna poruszać się w przedziale 4,1000 – 4,15000. Kurs euro do złotego powinien zaś pozostawać na poziomie 3,7000 – 3,7500.

Na rynku międzynarodowym notowania euro do dolara pozostawały pomiędzy poziomami 0,8910 a 0,9130. Przeważał sentyment do sprzedaży waluty europejskiej. W czwartek notowania euro spadły w okolice 0,9045. Z tego poziomu kurs EUR/USD bardzo szybko zdołał wybić się do góry, aż w okolice 0,9130. Podobno powodem tego szybkiego wzrostu notowań euro do dolara było kupno dużej ilości waluty europejskiej przez Bundesbank. W nocy z czwartku na piątek kurs EUR/USD znalazł się poniżej 0,90. W piątek notowania euro spadły do trzymiesięcznego minimum w okolice 0,8910/0,8930. Po złych danych o produkcji przemysłowej ze Stanów Zjednoczonych (piąty raz z rzędu) euro zdołało odrobić część strat. Po południu kurs EUR/USD wzrósł w okolice 0,8990. Przed posiedzeniem zarządu rezerwy federalnej notowania euro do dolara zdołały jeszcze nieco wzrosnąć, sięgając we wtorek po południu poziomu 0,9050.

Kolejne dni powinny przynieść naszym zdaniem konsolidację notowań euro do dolara. Dopiero zdecydowane wybicie powyżej poziomu 0,9050 zażegnałoby ryzyko dalszych spadków. Jeżeli tak się nie stanie, to po okresie konsolidacji euro powinno tracić na wartości w stosunku do dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty wkrótce może się wzmocnić