Złoty wraca do wzrostów

Marek Rogalski
opublikowano: 12-12-2006, 00:00

Złoty rozpoczął tydzień dość dobrze. Rynek ustabilizował się po zamieszaniu sprzed kilku dni. Notowania euro spadły poniżej 3,82 zł, a dolara w okolice 2,89 zł. Na wartości zyskiwały także inne waluty naszego regionu. Dobry klimat inwestycyjny może więc utrzymać się nieco dłużej.

Notowania słowackiej korony biją kolejne rekordy. To efekt danych o wzroście inflacji w listopadzie, które zwiększyły szanse na kolejną podwyżkę stóp przez tamtejszy bank centralny. Podobne spekulacje umacniały także czeską koronę. Węgierski forint powrócił poniżej poziomu 256 za euro, pomimo pojawiających się problemów z ograniczeniem przyszłorocznego deficytu (przeszacowanie dochodów z prywatyzacji).

Tymczasem złoty stracił korelację z rynkiem EUR/USD, co tylko pokazało, że tak naprawdę była ona niewielka. Mimo to inwestorzy będą zwracać uwagę na komunikat po wtorkowym posiedzeniu amerykańskich władz monetarnych (Fed), gdzie ponownie zaakcentowany zostanie problem utrzymującej się na zbyt wysokich poziomach inflacji (CPI). W tym kontekście dosyć istotne będą też piątkowe publikacje dotyczące wartości wskaźnika CPI w listopadzie.

W centrum uwagi będą także informacje z kraju. W środę poznamy październikowe dane o bilansie handlowym i deficycie na rachunku obrotów bieżących, w czwartek listopadową inflację, a w piątek dane o dynamice średniej płacy w tym samym okresie. Nie należy jednak oczekiwać, by odbiegały one radykalnie od prognoz. Na rynek długu powinny więc powrócić dobre nastroje. Zwłaszcza, że może się okazać, że wzrost inflacji będzie wolniejszy niż zakładano.

W najbliższym czasie złotemu mogą zagrozić tylko dwa czynniki — polityka i decyzje Fed. W pierwszym przypadku mowa o stabilności rządowej koalicji, w drugiej o opłacalności inwestowania na rynkach wschodzących (gdy radykalnie spadłyby szanse na obniżki stóp w USA). Tym samym kurs euro powinien w najbliższych dniach pozostawać w przedziale 3,80-3,8250 zł, a dolara 2,88-2,92 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu