Złoty wzrósł wobec dolara, spadł do euro

FABRYKI SPRZĘTU I NARZĘDZI GÓRNICZYCH GRUPA KAPITAŁOWA FASING SA
opublikowano: 24-10-2001, 09:24

WARSZAWA (Reuters) - Na środowym otwarciu kurs złotego był nieco wyższy wobec dolara, ale niższy wobec euro. Inwestorzy spodziewają się, że środowy handel walutą powinien być spokojny przed czwartkową decyzją Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie odniżenia stóp procentowych.

Na środowym otwarciu dolara wyceniano na 4,1085 złotego, wobec 4,1132 na wtorkowym zamknięciu, a euro było warte 3,6662 złotego, wobec 3,6564 złotego w czwartek.

Analitycy spodziewają się, że RPP która rozpoczyna swe dwudniowe posiedzenie w środę o godzinie 16.00, obniży stopy procentowe o 150 punktów bazowych, po spadku inflacji we wrześniu i przychylnych opiniach członków Rady dotyczące ograniczenia tegorocznych wydatków przez nowy rząd.

Główna stopa rynkowa jest obecnie na poziomie 14,5 procent.

Wiesława Ziółkowska, członek RPP potwierdziła we wtorek spekulacje analityków dotyczące obniżenia stóp procentowych, mówiąc, że znaczne obniżenie rocznego poziomu inflacji daje RPP więcej możliwości obniżenia stóp.

Według wtorkowych prognoz Ministerstwa Finansów, inflacji liczona rok do roku może spaść w październiku do poziomu 4,0 procent, wobec 4,3 procent we wrześniu, po tym jak ceny żywności wzrosły w pierwszej połowie października o 0,5 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: FABRYKI SPRZĘTU I NARZĘDZI GÓRNICZYCH GRUPA KAPITAŁOWA FASING SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty wzrósł wobec dolara, spadł do euro