Złoty zadziwiająco odporny

Umocnienie złotego może budzić zdziwienie, wobec rosnącego zagrożenia brexitu, oceniają finansiści.

W ciągu niespełna dwóch tygodni prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wzrosło z 18 do 31 proc., co miało związek z serią sondaży pokazujących przewagę zwolenników brexitu, szacuje portal Predictwise.com. Na obawy o brexit zadziwiająco odporne są waluty krajów środkowoeuropejskich, które w takim scenariuszu mogłyby stracić najwięcej, oceniają specjaliści, z którymi rozmawiała agencja Bloomberg. W ciągu dwóch tygodni złoty umocnił się do euro o 1,8 proc., podczas gdy funt stracił 2,3 proc. (to odpowiednio drugi oraz ostatni wynik pod względem stóp zwrotu wśród 31 najważniejszych walut na świecie).

— Jeżeli cokolwiek miałoby zareagować na ostatnie brytyjskie sondaże, to powinna być to Europa Środkowa i Wschodnia. W obecnej sytuacji inwestorzy mogą nie doszacowywać ryzyka negatywnego scenariusza — komentuje w wypowiedzi dla Bloomberga Christian Mejrup, zarządzający towarzystwa Global Evolution, które niedoważa obligacje z krajów regionu. To właśnie kraje Europy Środkowej i Wschodniej są największymi beneficjentami funduszy strukturalnych, które w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zostałyby poważnie uszczuplone.

Londyn jest trzecim pod względem wielkości płatnikiem do budżetu UE, podczas gdy Polska ma do 2020 r. otrzymać najwięcej funduszy spośród wszystkich krajów bloku. Zgodnie z przeprowadzoną przez bank Raiffeisen ankietą, inwestorzy gotowi są sprzedawać na krótko waluty środkowoeuropejskie, gdyby w referendum Brytyjczycy zdecydowali się opuścić UE.

— W wypadku brexitu najbardziej zagrożone byłyby waluta i obligacje nie brytyjskie, ale te z obrzeży strefy euro — zapowiada Peter Duronelly, strateg i zarządzający filii towarzystwa Aegon w Budapeszcie. Tylko w ostatnich tygodniach rekomendacje dla obligacji Polski, Węgier i Chorwacji obniżył Commerzbank, wskazując na ryzyko utraty funduszy strukturalnych, a zaangażowanie w polskich papierach skarbowych cięły m.in. Raiffeisen oraz towarzystwo Franklin Templeton. Część zarządzających nie zgadza się z tą strategią, wskazując, że sondaże zawiodły w przewidzeniu wyniku referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Nawet w przypadku niekorzystnego wyniku referendum procedura wyjścia z UE byłaby rozłożona w czasie, a w razie negatywnych skutków dla brytyjskiej gospodarki najprawdopodobniej doszłoby do kolejnego referendum, oceniają. Innego zdania jest jednak Gregory Saichin z Allianz Global Investors Europe. Poprawa nastawienia do aktywów środkowoeuropejskich może skończyć się wraz z ponownym pogorszeniem nastrojów na globalnych rynkach, przestrzega specjalista. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty zadziwiająco odporny