Złoty znów pnie się w górę

Piotr Burza
opublikowano: 22-11-1999, 00:00

Złoty znów pnie się w górę

Początek ubiegłego tygodnia przyniósł ponowne osłabienie naszej waluty. Spowodowane to było głównie względami politycznymi — groźbą rezygnacji Leszka Balcerowicza z funkcji ministra finansów, jeśli parlament nie zaaprobuje propozycji ustawy podatkowej. Po ustaleniu w poniedziałek fixingu na poziomie 3,62 proc. poniżej parytetu, nasza waluta wzmocniła się po południu do 2,60 proc. Było to efektem podania oficjalnych danych o inflacji, która liczona rok do roku wyniosła w październiku 8,7 proc. Inwestorzy uznali, że uprawdopodabnia to podniesienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych.

UNIEMOŻLIWIENIE opozycji blokowania prac nad podatkami spowodowało, że nasza waluta ustabilizowała się na poziomie 2,20 proc. poniżej parytetu. Obroty na rynku były jednak niewielkie, ponieważ wszyscy oczekiwali na zebranie rady.

W ŚRODĘ nastąpiło mocne uderzenie. Analitycy prognozowali podwyżkę stóp procentowych, nikt jednak nie spodziewał się, że RPP zdecyduje się na tak drastyczne posunięcie. Stopy zostały podniesione do poziomu wyższego niż przed styczniem, gdy rada obniżyła stopy. Stopa lombardowa została podniesiona do 20,5 proc., redyskontowa weksli do 19 proc., a interwencyjna do 16,5 proc. Tak znaczna podwyżka spowodowała natychmiastowy skok oprocentowania jednodniowego pieniądza do 19,0 proc. Wzmocnił się również złoty. Wartość naszej waluty podskoczyła do 1,3 proc. poniżej parytetu. Dealerzy spodziewając się dużych zakupów złotego przez zagranicę, sprzedawali dewizy.

W PIĄTEK złoty nieco się osłabił. Odchylenie poniżej parytetu zwiększyło się do 1,42/1,56 proc. Za dolara płacono 4,2300/70 zł, a za euro 4,3630/75 zł. Zdaniem ekspertów, to osłabienie było głównie spowodowane brakiem zauważalnego napływu kapitału zagranicznego po podniesieniu stóp procentowych. Część specjalistów szacuje, że do czasu pojawienia się na naszym rynku inwestorów zagranicznych złoty będzie się wahał w przedziale 0,5-2,5 proc. poniżej parytetu. Optymiści jednak uważają, że ze względu na uspokojenie sytuacji politycznej złoty już w tym tygodniu osiągnie poziom parytetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty znów pnie się w górę