Złoty zyskuje na wartości

Marcin Kiepas
16-02-2010, 12:58

Poprawa nastrojów na rynkach finansowych pozytywnie wpływa na wtorkowe notowania złotego, który zyskuje do głównych walut. O godzinie 12:30 kurs USD/PLN testował poziom 2,9442 zł, spadając o 1,9 gr. Kurs EUR/PLN, po spadku o 1,2 gr, testował poziom 4,0178zł.

Poprawa nastrojów na rynkach finansowych, na co największy wpływ ma oczekiwanie na wzrostową sesję na Wall Street, a w mniejszym stopniu wyraźnie lepszy od prognoz odczyt lutowego indeksu ZEW (45,1 pkt. wobec prognozowanych 42 pkt.), zmniejsza potencjalnie niekorzystny wpływ dzisiejszego spotkania ministrów finansów Unii Europejskiej ws. pomocy dla Grecji. Spotkania, które - jak donoszą media oraz jak można wnioskować z wypowiedzi części biorących w nim udział - nie zakończy się przedstawieniem konkretnej propozycji pomocy dla borykającej z zadłużeniem Grecji. Będzie to raczej kolejne wsparcie polityczne i zobowiązanie tego kraju do bardziej intensywnych działań w celu obniżenia rozdętego deficytu.

Z punktu widzenia złotego oraz innych walut regionu taka minimalizacja wpływu Grecji może być wstępem do nieco silniejszego umocnienia. Szczególnie, że polskiej walucie mogą też lekko pomagać dzisiejsze słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego, który powiedział, że być może nadszedł już czas, by Rada Polityki Pieniężnej zaczęła się zastanawiać nad podwyżkami stóp procentowych.

W kolejnych godzinach złoty będzie pozostawał pod wpływem czynników globalnych. Inwestorzy powinni natomiast zignorować publikowane o godzinie 14. przez Główny Urząd Statystyczny dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu (oczekuje się odpowiednio wzrostu o 2,7 proc. i spadku o 2,1 proc.).

Marcin Kiepas
X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty zyskuje na wartości