Złożona ochrona przed cyberatakiem

opublikowano: 03-12-2018, 22:00

Polisy na wypadek działań hakerów dotyczą najczęściej wycieku danych. Mogą jednak nie wystarczyć w razie szkód w majątku.

Cyberprzestępca może nie tylko zaburzyć codzienną działalność firmy, lecz także spowodować fizyczne zniszczenie urządzeń. Blokada komputerów to tylko jeden z możliwych scenariuszy. Np. celem zidentyfikowanego pod koniec zeszłego roku malware o nazwie TRITON był sabotaż systemów czuwających nad bezpieczeństwem procesów przemysłowych w sytuacjach awaryjnych. Ochrona przed takimi ryzykami jest coraz trudniejsza i złożona.

— Mając polisę od ryzyk cybernetycznych, można oczywiście liczyć na wsparcie finansowe i organizacyjne ubezpieczyciela przy identyfikacji i usunięciu szkodliwego oprogramowania z wykorzystywanych systemów i urządzeń. Jednak w razie zablokowania działalności czy w skrajnym przypadku fizycznego uszkodzenia majątku przedsiębiorstwa standardowa cyberpolisa może nie wystarczyć, bo skupia się na kwestiach związanych z ochroną danych osobowych — mówi Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (SPBUiR).

Zwraca uwagę, że ubezpieczenia od żywiołów i skutków nieprzewidzianych zdarzeń — nawet w rozbudowanej formie all risk — mogą nie uwzględniać skutków działań cyberprzestępców. Zwłaszcza, jeżeli nie dojdzie do fizycznego uszkodzenia majątku firmy. Z kolei ochrona przed zagrożeniem hakerskim atakiem może nie uwzględniać wypłaty odszkodowania za zniszczenie sprzętu innego niż komputerowy. Wobec tego optymalne wydaje się posiadanie zarówno cyberpolisy, jak i tej majątkowej.

Zdaniem prezesa SPBUiR, duże koncerny w przypadku zablokowania nawet wielu urządzeń są w stanie w miarę szybko wrócić do sprawnego funkcjonowania, ale w małych i średnich firmach taki atak może mieć długotrwałe skutki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu