Zły menedżer psuje markę pracodawcy

opublikowano: 09-04-2018, 22:00

Badanie Hays potwierdza obiegową opinię, według której pracownik przychodzi do firmy, a odchodzi od szefa.

Pamiętacie piramidę Maslowa? Po zaspokojeniu potrzeb podstawowych, jak pożywienie i dach nad głową, w człowieku zaczynają się odzywać potrzeby wyższego rzędu, związane np. z przynależnością, szacunkiem i samorealizacją. Co się tyczy pracowników — im lepiej zarabiają i pewniejsi są swojego zatrudnienia, tym bardziej zwracają uwagę na atmosferę w zespole, traktowanie przez przełożonych, a także reputację firmy. Widać to wyraźnie w ostatnich latach, kiedy w Polsce maleje bezrobocie, a pensje rosną. W 2016 r. 6 proc. ankietowanych przez Hays Poland mówiło o chęci zmiany pracy z powodu kolegów i bezpośrednich zwierzchników, a rok temu wskaźnik ten wyniósł 9 proc. Wniosek z badań jest oczywisty: droga do zmniejszenia rotacji wiedzie przez zatrudnianie odpowiednich szefów i zwalnianie tych, którzy demotywują podwładnych. Agnieszka Pietrasik, ekspert Hays Poland, wskazuje, że pracodawcy najczęściej sięgają po zachęty finansowe: podwyżki wynagrodzeń, premie i bonusy.

Jej zdaniem, może to nie wystarczyć, by powstrzymać odpływ dobrych fachowców. Potrzebne są też rozwiązania „miękkie” — emocjonalne, psychologiczne i interpersonalne.

— Niektóre dziedziny, jak sprzedaż i obsługa klienta, są narażone na większą rotację. Jednak niektóre zespoły w firmie o wiele częściej doświadczają odejść niż inne, mimo podobnych obowiązków i zarobków. Warto się wtedy zastanowić, co jest tego powodem — pierwsze podejrzenie należy skierować na jakość zarządzania — podpowiada Agnieszka Pietrasik.

Chęć zmiany pracy zadeklarowało 8 na 10 uczestników badania Hays 2018. Trzy główne powody to: pieniądze, brak możliwości rozwoju i charakter obowiązków (odpowiednio 42, 23 i 11 proc.). Niezadowolenie z atmosfery i szefów znalazło się na czwartym miejscu. Kolejnymi czynnikami popychającymi do odejścia są: lokalizacja firmy, niepewność zatrudnienia i wygaśnięcie umowy lub kontraktu. © Ⓟ

63 proc. Taki odsetek pracowników badanych przez Hays Poland pozytywnie ocenia perspektywę swojej kariery zawodowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zły menedżer psuje markę pracodawcy