ZM Kościan wciąż liczą na zawarcie układu

Piotr Wielicki
opublikowano: 14-11-2000, 00:00

ZM Kościan wciąż liczą na zawarcie układu

Jutro odbędzie się trzecie już posiedzenie Sądu Gospodarczego w Lesznie w sprawie postępowania układowego w Zakładach Mięsnych w Kościanie. Podczas ostatniego zgromadzenia wierzycieli nie doszło do zawarcia porozumienia. Mimo to zadłużona na 6 mln zł spółka liczy na powodzenie rozmów.

W zawarciu układu z wierzycielami może pomóc Zakładom Mięsnym Kościan finalizacja w najbliższych dniach nowego rocznego kontraktu, dzięki któremu jeszcze w listopadzie 2000 roku obroty przedsiębiorstwa mogą sięgnąć 1 mln zł. Na razie Piotr Toczek, dyrektor firmy, nie chce ujawnić szczegółów umowy. Liczy jednak, że dzięki niej łatwiej będzie przekonać wierzycieli do zawarcia postępowania układowego. Jest to tym bardziej realne, że ponad połowa największych wierzycieli już się zgodziła na takie rozwiązanie (między innymi Wielkopolski Okręgowy Zakład Gazownictwa i Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Katia z Poznania, któremu ZM są winne prawie 550 tys zł.)

— Obecnie prowadzimy rozmowy z pozostałymi wierzycielami. Staramy się ich przekonać, że jesteśmy na dobrej drodze do uratowania zakładów — mówi Piotr Toczek.

Zdaniem Andrzeja Voighta, prezesa ZM Kościan i jednocześnie prezesa Grupy Kapitałowej Dom Smaku, w skład której wchodzi spółka, postępowanie ugodowe jest jedną z form sanacji firmy.

— Zwiększamy produkcję i sprzedaż. To powinno przekonać pozostałych wierzycieli do ugody. Na optymizm pozwalają również nasze plany eksportowe, szczególnie do Rosji, które powinny pozytywnie włynąć na nasze wyniki — dodaje Andrzej Voight.

W ostatnim zgromadzeniu wierzycieli (6 listopada) uczestniczyła ponad połowa ze 116 wierzycieli (ich liczba zmniejszyła się ze 141 do 116, gdyż Korporacji Finansowo-Inwestycyjna Jax z Gdańska nabyła wierzytelności od 25 przedsiębiorstw). Za przyjęciem warunków postępowania układowego głosowało 47 firm.

Chociaż stanowili oni większość obecnych podczas zgromadzenia wierzycieli, to jednak posiadają łącznie mniej niż dwie trzecie ogólnej kwoty zadłużenia kościańskich zakładów. Pozostali wierzyciele nie zgodzili się na postępowanie układowe.

Otwarte w sierpniu 2000 roku w leszczyńskim sądzie gospodarczym postępowanie układowe z wierzycielami ZM w Kościanie ma doprowadzić do umorzenia części długów spółki i rozłożenia ich na raty. Dotyczy ono kwot sięgających ponad 3 mln zł. Drugie tyle stanowią zaległości nie objęte tym postępowaniem. Są to głównie długi wobec ZUS-u, urzędu skarbowego i banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZM Kościan wciąż liczą na zawarcie układu