Zmagania podlaskich Gazel dają efekty

opublikowano: 17-01-2016, 22:00

Ranking „PB”: Podlascy laureaci Gazel Biznesu przyznają, że na co dzień muszą się mierzyć z trudnym prawem i biurokracją. Ale się nie poddają

To nie są dobre czasy dla biznesu, jednak trzeba zachować optymizm — przekonywali przedsiębiorcy uhonorowani tytułem Gazeli Biznesu podczas gali w Białymstoku.

— Przepisy nie stwarzają dobrych warunków do rozwoju biznesu. Zaczynaliśmy prawie 25 lat temu i wówczas było znacznie lepiej. Dziś prowadzić działalność gospodarczą jest niezwykle trudno. Dziwię się, gdy słyszę, że przedsiębiorcom trzeba pomagać. To bzdury, tak naprawdę chodzi o to, by ściągnąć z nich jak największe podatki — przekonywał Krzysztof Kielczyk, współwłaściciel firmy Hydrobud Kielczyk. O problemach przedsiębiorstw mówił także Piotr Monach, wiceprezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych (PUK).

— W gospodarce odpadami sytuacja jest wyjątkowo trudna, bo ustawodawca wciąż zmienia prawo. Poza tym na rynku jest bardzo duża konkurencja i tylko najbardziej prężne firmy mają szansę się rozwijać. Aby osiągnąć sukces, trzeba umieć przewidywać, wybiegać do przodu nie na tydzień czy miesiąc, ale znacznie dalej — tłumaczył Piotr Monach.

Według Daniela Kaczyńskiego, specjalisty ds. elektroenergetycznych w firmie PHU ANNA, Anna i Ireneusz Kaczyńscy, rozwój przedsiębiorczości utrudnia w naszym kraju także biurokracja. — Przedsiębiorcy napotykają na liczne problemy ze strony urzędów. Mimo to, dzięki ciężkiej pracy, solidności, terminowości i jakości zdobyliśmy tytuł Gazeli Biznesu już po raz drugi — mówił Daniel Kaczyński. Zaangażowanie i ciężka praca to klucz do sukcesu także dla Piotra Monacha.

— W 2015 r. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i otrzymaliśmy 13,5 mln zł. Dzięki temu m.in. rozbudowaliśmy zakład zagospodarowania odpadów, wybudowaliśmy składowisko — opowiadał Piotr Monach. W tym roku w województwie podlaskim wyróżniliśmy 69 przedsiębiorstw.

Pierwsze miejsce zajęło przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne Meliorex, które zajmuje się m.in. budową sieci sanitarnych, deszczowych, wodociągowych, cieplnych, a także budową oczyszczalni ścieków. Na drugiej pozycji uplasowało się Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Komserwis, które sprzedaje, wdraża i serwisuje systemy, oprogramowania i sprzęt komputerowy. Pozycja trzecia przypadła firmie Handan, która odpowiada za instalacje wodno-kanalizacyjne, cieplne, gazowe i klimatyzacyjne w Białymstoku.

Komentarz autora rankingu

Warunki będą sprzyjać dynamicznym

JAROSŁAW JAWORSKI

prezes Coface

W upadających firm był najmniejszy w Polsce. Liczba bankructw zmniejszyła się tu o 46 proc. Poprawa płynności finansowej zauważalna jest w całym kraju – w 2015 r. zanotowaliśmy 10-procentowy spadek liczby bankructw wśród firm polskich. Ten trend, który rozpoczął się jeszcze w 2014 r., zwiastować może poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, co jest dobrym znakiem dla ubiegających się o miano Gazeli Biznesu w nadchodzących latach. Dla polskiej gospodarki rok 2015, na tle otoczenia zewnętrznego, z pewnością można uznać za udany. Nasz kraj jest na dobrej drodze do osiągnięcia poziomu wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5 proc. w 2015 r. Nie sposób nie docenić tu roli sektora MSP, a w nim grupy naszych Gazel, który odgrywa zasadniczą rolę w funkcjonowaniu gospodarki. Rozwój MSP w realny sposób przyczynia się do wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy oraz poprawy kondycji gospodarczej. Wydaje się, że sytuacja polskich przedsiębiorców będzie poprawiać się nadal. Zyskać może szczególnie właśnie grupa firm z sektora MSP. Ministerstwo Rozwoju zapowiada uruchomienie Funduszu Gwarancyjnego dla Rozwoju Innowacyjności MSP. Pieniądze dla firm mają być uruchomione na początku 2016 r. Warto zwrócić też uwagę na Program Horyzont 2020 skierowany do MSP. W ramach programu przedsiębiorstwa mogą uzyskać do 70 proc. dofinansowania dla zgłoszonego projektu. Warunkiem jest gotowość do komercjalizacji posiadanego rozwiązania – innowacyjnego produktu, usługi czy technologii. Jak widać, pojawiają się nowe możliwości, po które warto sięgać, by za rok ponownie pojawić się w zestawieniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu