Zmarł były prezydent Korei Płd. Kim De Dzung

PAP
18-08-2009, 08:02

W wieku 85 lat w seulskim szpitalu zmarł były prezydent Korei Południowej, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Kim De Dzung - podały we wtorek medyczne źródła w południowokoreańskiej stolicy. Bezpośrednią przyczyną zgonu był atak serca.

Kim został uhonorowany pokojowym Noblem w 2000 roku w uznaniu zasług na rzecz pojednania obu Korei oraz działań na rzecz praw człowieka. Urząd prezydenta sprawował w latach 1998-2003.

Kim De Dzung - nazywany azjatyckim Nelsonem Mandelą - doprowadził w 2000 roku do pierwszego w historii szczytu przywódców obu państw koreańskich, spotykając się w Phenianie z liderem Korei Północnej Kim Dzong Ilem.

Realizował program pojednania z Koreą Północną, określany mianem "Polityki Słonecznego Blasku". Mimo deklaracji, składanych na spotkaniu w Phenianie, Północ ostatecznie nie odpowiedziała na gesty Południa. Nie doszło do zapowiedzianej wizyty przywódcy Korei Północnej w Seulu ani też redukcji wojsk północnokoreańskich na linii rozdzielającej oba państwa, formalnie od zakończenia wojny koreańskiej (1950-1953) pozostające nadal w stanie wojny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Zmarł były prezydent Korei Płd. Kim De Dzung