Zmarł Kirk Kerkorian - Ojciec megakasyn

opublikowano: 17-06-2015, 07:04

W wieku 98 lat w miniony poniedziałek zmarł legendarny miliarder Kirk Kerkorian, z którego barwną postacią kojarzony jest m.in. rozwój Las Vegas, przemysł filmowy i motoryzacyjny, donosi serwis MarketWatch.

Urodzony w 1917 r. w kalifornijskim Fresko Kerkorian pochodził z ubogiej ormiańskiej rodziny. Od najwcześniejszych lat życia zmuszony był pracować na swoje utrzymanie. Jak sam podkreślał – o jego losach często decydował czysty przypadek, a nie wykształcenie, którego praktycznie nie miał. Miał za to smykałkę do biznesu i zawierania „opłacalnych” znajomości.

Kirk Kerkorian
Zobacz więcej

Kirk Kerkorian Bloomberg

Majątek, którego wartość Bloomberg szacował ostatnio na 3,6 mld USD netto, a przed ostatnim globalnym kryzysem finansowym nawet czterokrotnie wyższy, w dużej mierze Kerkorian zawdzięczał Las Vegas. To tam otworzył jedno z najsłynniejszych kasyn MGM Resorts Internationals -  stąd przydomek "Ojciec megakasyn" - oraz inwestował w działalność hotelarską, m.in. przy słynnej ulicy Las Vegas Strip.

Zafascynowany od młodości lataniem był aktywnym graczem w branży lotniczej, gdzie inwestował w przewoźników jak Western Airlines czy własną markę MGM Grand Air. Lubił otaczać się celebrytami i przedstawicielami muzy rozrywki. Szczególnie upodobał sobie film co znalazło odzwierciedlenie w zakupach studiów filmowych MGM oraz United Artists oraz nieudanym przejęciu Columbia Pictures. 

Kerkorian mocno zaznaczył swoją obecność także w sektorze motoryzacyjnym, gdzie próbował przejąć koncern Chrysler. Choć ostatecznie plan się nie powiódł, na długie lata został jednak jednym z najważniejszych udziałowców tej spółki, by ostatecznie sprzedać je z dużym zyskiem niemieckiej firmie Daimler-Benz. Był też aktywnym inwestorem w dwóch pozostałych największych amerykańskich koncernach samochodowych, General Motors i Ford. 

Miliarder stał na czele korporacji finansowej Tracinda Corp., swojej prywatnej spółki inwestycyjnej. 

Oficjalnie Kerkorian był trzykrotnie żonaty.  Pod koniec swojego życia mocno zainteresował się filantropią, choć nie robił wokół tego takiego rozgłosu jak wielu innych miliarderów. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Zmarł Kirk Kerkorian - Ojciec megakasyn