Zmarł Tommaso Padoa-Schioppa, jeden z ojców euro

PAP
opublikowano: 19-12-2010, 17:43

W wieku 70 lat zmarł nagle w Rzymie na  serce były minister finansów Włoch, wybitny ekonomista Tommaso Padoa-Schioppa, wieloletni członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, uważany za jednego z  ojców euro.

Ekonomista-bankowiec z zamiłowaniem do polityki - tak wspominają go w niedzielę włoscy liderzy polityczni.

Ministrem finansów był w rządzie Romano Prodiego w latach 2006-2008. Wcześniej, od 1998 do 2005 roku zasiadał w zarządzie Europejskiego Banku Centralnego i przeszedł do historii jako jeden ze strategów wspólnej waluty europejskiej. Uznawany był za jeden z największych autorytetów w dziedzinie zarządzania finansami publicznymi oraz funkcjonowania rynków międzynarodowych.

Padoa-Schioppa zapamiętany został też jako osoba, która do języka polityki i socjologii wprowadziła określenie "bamboccioni" (duże bobasy), stosowane wobec młodych ludzi, którzy nie pracują i pozostają na utrzymaniu rodziców. Za jeden z priorytetów rządu uważał to, by zachęcić ich do opuszczenia rodzinnego domu i usamodzielnienia się.

Niedawno wszedł do zarządu nowej firmy Fiat Industrial, jednej z dwóch powstałych po podziale koncernu z Turynu.

"Powinniśmy mieć odwagę powiedzieć, że podatki to coś pięknego. To cywilizowany sposób wnoszenia wkładu do niezbędnych dóbr" - powiedział kiedyś Padoa-Schioppa, którego maksymy cytują w niedzielę włoskie media.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane