Czytasz dzięki

Zmiana na rynku akcji pomogła złotemu

Marek Wołos
opublikowano: 15-05-2009, 00:00

Bariera 4,50 dla kursu EUR/PLN znów okazała się nie do pokonania. Trzykrotny test tego oporu i próby przełamania zakończyły się niepowodzeniem. Przeważyła naturalna podaż walut lub zlecenia sprzedaży Ministerstwa Finansów. Na koniec dnia kurs euro wrócił do 4,47 zł.

Słabe otwarcie giełd skłaniało inwestorów do wyzbywania się złotego, a zniżka EUR/USD napędzała popyt na dolara. Dopiero tygodniowe dane o bezrobociu z USA wzmocniły notowania giełdowych indeksów i odwróciły tendencje spadkowe euro. Ważna dla notowań pary EUR/USD była również wypowiedź członka Szwajcarskiego Banku Centralnego o niechęci do wzmocnienia franka wobec euro. Inwestorzy uznali to za werbalną interwencję i pozbywali się franków. Kluczową informacją dla złotego będzie bilans płatniczy. Wzrost dynamiki eksportu lub spadek importu powinien pomóc naszej walucie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane