Zmiana w kontraktach akcyjnych GPW

Grzegorz Zalewski
27-05-2002, 00:00

Od 24 czerwca, czyli momentu wejścia do obrotu kolejnej serii kontraktów terminowych, zmienią się specyfikacje instrumentów akcyjnych. Zmiana pierwsza polega na rezygnacji z dotychczasowego sposobu wyznaczania serii — zamiast notowania dwóch najbliższych miesięcy i kolejnego kwartalnego (marzec, czerwiec, wrzesień lub grudzień), kontrakty akcyjne będą notowane identycznie jak indeksy – trzy serie tylko w cyklach kwartalnych. Druga zmiana to zmniejszenie wielkości kroku (tiku) notowania z 0,1 zł na 0,05 zł.

Pierwsza z tych zmian nie jest na razie bardzo istotna dla naszego rynku, gdyż i tak obroty koncentrują się na serii najbliższej. Powoduje to jednak wydłużenie życia kontraktów oraz zwiększenie możliwości dokonywania różnego rodzaju zaawansowanych technik arbitrażowych — kontrakty akcyjne przeciw indeksowym. Oczywiście tylko teoretycznie, bo instytucji chętnych na arbitraż w Polsce trzeba szukać ze świecą.

Druga zmiana jest znacznie bardziej istotna. Zmniejszenie wielkości tiku powinno pomóc w zwiększeniu płynności. Do tej pory wyraźna była asymetria między rynkiem kasowym i terminowym, np. cena akcji TP SA mogła zmieniać się o 5 groszy, ale kontraktów aż o 10. W związku z tym kontrakt rzadziej reagował na zmiany cen samych akcji.

Zmniejszenie tiku w przypadku kontraktów jest więc bardzo właściwym krokiem. Najmniej z tej zmiany będą zadowoleni animatorzy, którzy mogli dotychczas zarabiać w dniu wygaśnięcia na różnicy wynikającej z zaokrągleń przy ustalaniu ceny rozliczeniowej.

Na marginesie tych zmian warto wspomnieć o ogromnej kampanii reklamującej w tej chwili w USA zbliżające się wejście do obrotu kontraktów akcyjnych. Liczba informacji prasowych, poświęconych możliwości wykorzystywania ich do zabezpieczania pozycji czy dywersyfikacji portfela, jest imponująca. Środowisko inwestycyjne rozumie wagę i znaczenie tego najnowszego instrumentu na rynku futures. Dlatego z przykrością obserwuję sytuację na rodzimym rynku, gdzie instytucje finansowe nie podejmują się wielu działań, tłumacząc wszystko zbyt małą płynnością.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmiana w kontraktach akcyjnych GPW