Zmiana warty w Pałacu Prezydenckim

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 23-12-2005, 16:39

Lech Kaczyński oficjalnie objął urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości rozpoczęła przysięga złożona przed Zgromadzeniem Narodowym, a kończy objęcie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi.

Lech Kaczyński oficjalnie objął urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości rozpoczęła przysięga złożona przed Zgromadzeniem Narodowym, a kończy objęcie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi.

Nowy prezydent ślubował dochowanie wierności konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, obronę godności narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa. Przysięgę zakończył słowami: "Tak mi dopomóż Bóg". Później, Lech Kaczyński wygłosił swoje pierwsze orędzie do narodu. Zapowiedział w nim naprawę państwa, w szczególności wyeliminowanie patologicznych zajwisk.

"Państwo nieprawidłowo wykonuje swe zadanie dlatego musi być oczyszczone i przebudowane" - powiedział. Zaapelował też do Polaków o zgodę i jedność. Prezydent mówił, że zrobi wszystko, by oczekiwania narodu na pozytywną zmianę zostały spełnione. Podkreślił, że w tym celu będzie wykorzystywał wszystkie przysługujące mu uprawnienia, nawet te, z których do tej pory korzystano rzadko.

Zapewnił też, że będzie lojalny wyłącznie wobec Polski. Lech Kaczyński ocenił, że Polsce potrzebna jest nowa konstytucja, która powinna lepiej odpowiadać obecnej sytuacji oraz eliminować patologie i nieodpowiedzialność w państwie. Prezydent mówił też w orędziu o gospodarce. Zapowiedział prowadzenie aktywnej i - jak się wyraził - "energicznej" polityki zagranicznej. Wskazał na potrzebę lepszej współpracy w ramach Unii Europejskiej oraz w stosunkach ze wschodnimi sąsiadami, w szczególności z Rosją.

Po uroczystościach w Sejmie, prezydent uczestniczył w Mszy w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela w Warszawie. Odprawił ją prymas Polski kardynał Józef Glemp, który modlił się o błogosławieństwo dla jego prezydentury. W nabożeństwie wzięło udział około 200 zaproszonych gości oraz około pół tysiąca warszawiaków. Po mszy, prezydent modlił się w kryptach katedry, w których spoczywają polscy prezydenci z czasów II Rzeczypospolitej.

Następnie na Zamku Królewskim Lech Kaczyński odebrał insygnia Kawalera Orderu Orła Białego i Wielkiego Krzyża Orderu Odrodzenia Polski. W trakcie uroczystości, prezydent zapowiedział, że będzie prowadził inną politykę przyznawania odznaczeń państwowych niż jego poprzednik. Jest bowiem wiele osób, - uważa nowy prezydent - które mimo, że walczyły o wolną Polskę i zasługują na odznaczenie, do tej pory go nie otrzymały. Zdaniem prezydenta, jest też wiele osób, które przysłużyły się ojczyźnie już w III Rzeczypospolitej. 

Po uroczystościach na Zamku Królewskim, Lech Kaczyński pojechał do Pałacu Prezydenckiego. W oficjalnej siedzibie głowy państwa, chlebem i solą powitał go były szef kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego Waldemar Dubaniowski. Podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie Lech Kaczyński przejmuje  zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Jest to ostatni punkt inauguracji jego prezydentury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane