Zmiana warty w PZU Życie

Tomasz Brzeziński
19-06-2006, 00:00

Wielkie pieniądze i personalia. O tym w najbliższych dniach będą decydować akcjonariusze głównych spółek grupy PZU.

Na poniedziałek i środę zaplanowano walne zgromadzenia PZU i PZU Życie. Będzie ciekawie.

Rekordowa dywidenda

Dziś o 14.00 odbędzie się walne PZU Życie. 100-procentowym właścicielem spółki jest majątkowe PZU, decyzje zależą więc od zarządu spółki matki. A jest o czym decydować. Do podziału jest rekordowy zysk, który wyniósł 1,42 mld zł. Nie ma jeszcze oficjalnych rekomendacji, bo w PZU zmienił się prezes (Cezarego Stypułowskiego zastąpił Jaromir Netzel). Zarząd zbierze się w tej sprawie w poniedziałek.

Z naszych informacji wynika, że do spółki matki wróci prawdopodobnie 1,41 mld zł, a 10 mln zł zasili zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, pod warunkiem że władze porozumieją się ze związkami zawodowymi. Dywidenda trafi na kapitał zapasowy PZU i jako przychód finansowy powiększy zysk za 2006 r. Za rok akcjonariusze spółki matki mogą więc liczyć dodatkowo na blisko 700 mln zł dywidendy (PZU wypłaca do 50 proc. zysku netto).

Nowi we władzach

Jeszcze bardziej interesujące będą kolejne punkty obrad. W związku z upływem kadencji walne podejmie decyzje o określeniu liczby członków rady nadzorczej i zarządu spółki, a następnie wybierze nowe władze. Z naszych informacji wynika, że wymienieni zostaną wszyscy członkowie rady, reprezentujący skarb państwa. Posady stracą więc: prof. Andrzej Wieczorkiewicz (przewodniczący), Witold Góralski (sekretarz rady), Bolesław Smoliński i Jerzy Tomaszewski.

Później walne prawdopodbnie wybierze zarząd. Jego skład miałby być rozszerzony z trzech do pięciu osób (dwa miejsca przypadną Eureko). Stanowisko straci prezes Jerzy Kochański. Zastąpić go ma najpewniej Jarosław Myjak, były szef grupy Commercial Union. Do zarządu PZU Życie ma wejść też Henryka Pieronkiewicz. Zajmie się finansami (w latach 2000-02 była prezesem PKO BP, wcześniej BPH). We władzach spółki prawdopodobnie pozostanie Krzysztof Rosiński, odpowiadający za sprzedaż i produkty.

Wypłata i informacje

Dwa dni później odbędzie walne PZU. Zarząd przed zmianą prezesa zarekomendował radzie wypłatę 50 proc. z 2,69 mld zł zysku za 2005 r. I to się prawdopodobnie nie zmieni (decyzja zapadnie w poniedziałek). Akcjonariusze dostaną więc 15,6 zł na akcję, ale wszystkim, poza skarbem państwa, zostanie potrącony 19-procentowy podatek.

Uczestnicy walnego wysłuchają również informacji zarządu na temat prac nad wprowadzeniem struktury holdingowej w grupie PZU, założeń długoterminowego systemu zachęt motywacyjnych dla wyższej kadry kierowniczej oraz przygotowań PZU do oferty publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmiana warty w PZU Życie