Zmiany dla przewoźników

Aleksandra Pacowska
02-04-2004, 00:00

Na nowe reguły muszą zwrócić uwagę transportujący towary do i z krajów UE.

Zmiana reguł dotyczących opodatkowania usług transportowych to jedna z istotniejszych, jaka związana jest z harmonizacją polskich przepisów o VAT z regulacjami unijnymi.

Istotna różnica

W szczególności dotknie ona tych przewoźników i ich klientów, którzy dokonują transportu towarów z Polski do innych krajów UE i odwrotnie, czyli transportu wewnątrzwspólnotowego. W związku z funkcjonującą zasadą, że wewnątrzwspólnotowa usługa transportu jest opodatkowana w miejscu rozpoczęcia transportu — a jeśli usługobiorca podał numer VAT nadany mu przez inny kraj, to w państwie, które nadało mu ten numer — część usług transportowych opodatkowanych do tej pory przez polskich przewoźników stawką 0 proc. VAT:

- nie będzie podlegała polskiemu VAT — gdy usługobiorca poda numer VAT nadany mu przez inny kraj niż Polska (wówczas usługobiorca dokona samoopodatkowania VAT),

- będzie opodatkowana 22-proc. VAT — gdy usługobiorca jest polskim podatnikiem VAT (albo niepodatnikiem, a transport rozpoczyna się w Polsce).

Dla przewoźników, którzy wykonują transport wewnątrz UE na rzecz polskich klientów, może oznaczać to zmianę statusu z podatnika otrzymującego z urzędu skarbowego zwroty VAT na podatnika, który wpłaca podatek należny do urzędu skarbowego. Z kolei dla polskich klientów kupujących takie usługi od polskich przewoźników oznacza to wzrost ceny usługi, z tym że podatnicy VAT będą mogli co do zasady odliczyć 22-proc. podatek, natomiast dla niepodatników podatek ten będzie stanowił dodatkowy koszt.

Obowiązek

Należy również podkreślić, że polscy podatnicy kupujący usługi wewnątrzwspólnotowego transportu od unijnych przewoźników będą musieli dokonywać samoopodatkowania 22-proc. VAT z tytułu tego zakupu na całej wartości zakupowanej usługi, a nie tylko na części wykonanej na terytorium Polski. Podatek ten będzie mógł być odliczony w tym samym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy do jego naliczenia. Aby móc dokonywać samoopodatkownia, polski podatnik musi jednak uzyskać i podać unijnemu przewoźnikowi swój numer VAT UE.

Autor jest konsultantem w Zespole VAT Deloitte

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Pacowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Zmiany dla przewoźników