Zmiany nieliczne i kosmetyczne

20-08-2009, 06:49

Stabilizują się ceny paliw na stacjach i najprawdopodobniej potrwa to do końca sierpnia.

Podobnie jak przed tygodniem właściciele stacji reagują w zasadzie na ruch konkurencji, stąd jeśli obserwujemy zmiany przy dystrybutorze, tylko kosmetyczne i na nielicznych stacjach. Głębszej korekcie cen w detalu nie sprzyja sytuacja na rynku hurtowym. Co prawda od 11 do 19 sierpnia hurtowe ceny benzyn spadły o 6-7 gr na litrze, a oleju napędowego o 2,5 gr, to w pierwszej dekadzie sierpnia paliwa w hurcie drożały.

We wtorek API poinformował o spadku zapasów ropy aż o 6,13 mln bbl i benzyn o 847 tys. bbl. Wzrosły zapasy destylatów o 1,5 mln bbl. Zwyżki indeksów akcji i zaskakujące dane o spadku zapasów ropy umocniły ceny ropy Brent na wtorkowym zamknięciu o blisko 2 USD/bbl. Ale środę ropa traciła na wartości.

Generalnie rynek ropy pozostaje słaby. Jeśli nie wzrośnie popyt na paliwa, to przy ustabilizowanej podaży tendencje będzie wyznaczał rynek akcji. Czynnikiem spekulacyjnym będą nadal informacje o ewentualnych huraganach w Zatoce Meksykańskiej, które mogłyby przerwać ciągłość dostaw paliw gotowych na rynek amerykański albo import ropy do USA.

Urszula Cieślak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Zmiany nieliczne i kosmetyczne