Zmiany personalne, nie właścicielskie

Marcin Goralewski
20-02-2006, 00:00

Notowaną na giełdzie Mennicą Polską niebawem może kierować nowy prezes. Nie będzie to jednak efekt zmian właścicielskich.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nosi się z zamiarem przeprowadzenia zmian personalnych w notowanej na giełdzie Mennicy Polskiej.

— Bez komentarza — usłyszeliśmy w biurze prasowym resortu skarbu.

— Docierają do mnie takie informacje — mówi Zbigniew Jakubas, przewodniczący rady nadzorczej i znaczący akcjonariusz Mennicy (38,84 proc. kapitału).

Skarb państwa wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego posiadają 41,9 proc. akcji Mennicy. Papiery teoretycznie są wystawione na sprzedaż. Teoretycznie, bowiem od dłuższego czasu MSP zachowuje się tak, jakby nie chciało dokończyć prywatyzacji spółki. Było to możliwe np. przy okazji wniosku Ministerstwa Finansów o spieniężenie akcji znajdujących się w tzw. zasobie skarbu państwa. Skarb państwa sprzedał niewielkie pakiety akcji Impexmetalu, Pekao i Telekomunikacji Polskiej, ale nie najbardziej wartościowy (prawie 200 mln zł) Mennicy. Dziś trudno uzyskać odpowiedź na pytanie, czy i kiedy skarb państwa pozbędzie się walorów. We wrześniu ubiegłego roku resort zwrócił się do spółki z pytaniem o roszczenia reprywatyzacyjne. Otrzymał odpowiedź umożliwiającą transakcję. I co? I nic.

— Jako znaczący akcjonariusz spółki i szef jej rady nadzorczej nie chcę komentować informacji dotyczących zmian w strukturze właścicielskiej. Analizując wiadomości dotyczące polityki prywatyzacyjnej, można założyć, że skarb państwa nie będzie zainteresowany przyspieszeniem sprzedaży — mówi Zbigniew Jakubas, który wielokrotnie sugerował, że chętnie odkupi papiery.

Dążenie do zmian personalnych w radzie nadzorczej uwiarygodnia takie wnioski. Co więcej, po rynku krążą informacje, że po zmianach w radzie można spodziewać się roszad w zarządzie. Funkcję prezesa spółki piastuje obecnie Tadeusz Steckiewicz, były wiceminister skarbu w poprzednim rządzie.

— Zdaję sobie sprawę, że kandydatura prezesa spółki była wysunięta przez poprzednią ekipę. Nie chcę jednak odpowiadać na pytanie, czy poprę wniosek o jego odwołanie. Rada nadzorcza to organ kolegialny — mówi Zbigniew Jakubas.

Również kolegialnie będą zapadały decyzje w sprawie np. podziału ubiegłorocznego zysku Mennicy — 40 mln zł. MSP sugeruje, że dywidenda to w tym roku jeden z ważniejszych punktów prowadzących do realizacji wpływów budżetowych.

— Jestem zwolennikiem reinwestowania maksymalnej ilości środków w spółkach, w których jestem zaangażowany — twierdzi Zbigniew Jakubas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmiany personalne, nie właścicielskie