Zmierzch potęgi Rockefellerów?

KS, wsj.com, guardian.co.uk
opublikowano: 10-07-2008, 13:43

W XX wieku nazwisko Rockefeller było synonimem bogactwa. A jak sytuacja wygląda obecnie? Robert Frank z The Wall Street Journal przygląda się jednemu z najważniejszych rodów Ameryki.

Choć rodzina Rockefellerów nadal kojarzona jest z możnymi tego świata, to jednak ich wpływy nie są już tak rozległe. Dowodem na to jest choćby przegrana batalia z ExxonMobil, potentatem naftowym, którego założycielem był John D. Rockefeller. Jego potomkowie domagali się powołania niezależnego kierownictwa, które wpłynęłoby na zmianę polityki firmy i uwzględnienie kwestii związanych z ekologią.
Członkowie rodu podkreślali swój status udziałowców o najdłuższym stażu, jednak zdaniem ExxonMobil, posiadane przez nich 0,006 procent udziałów nie uprawnia do szczególnego traktowania ich w rozmowach o przyszłości spółki.

Rodzina Rockefellerów podupadła również finansowo. Tylko jeden z jej członków znajduje się na liście Forbesa – David Rockefeller. Pozostali, czyli ponad 150 żyjących krewnych założyciela dynastii, Johna D. Seniora (na fot.), nie zawsze są w stanie utrzymać się z rodzinnych funduszy powierniczych. Ponadto krytycy podkreślają, iż w ostatnich 20 latach żaden z Rockefellerów nie założył firmy, która przyniosłaby istotne zyski. Robert Frank z WSJ podaje przykład nowo upieczonego nowojorskiego multimilionera, któremu zdarzyło się pomóc w sfinansowaniu pewnego projektu członka osławionego rodu. Młody milioner nie mógł uwierzyć, że ktoś taki, jak on pożycza pieniądze Rockefellerom.

Jednak dowodem na to, iż nazwisko Rockefeller nadal cieszy się estymą jest działalność charytatywna rodu. Mało kto jest w stanie osiągnąć tyle, co oni, jeśli chodzi o szczytny cel – ich sukcesy w akcji na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chinach czy walce z ubóstwem mówią same za siebie. Pomimo swej słabnącej pozycji finansowej i porażki z ExxonMobil, Rockefellerowie udowodnili, że mają wspólne cele i potrafią trzymać się razem. A jest to nie lada osiągnięciem w licznej wielopokoleniowej rodzinie, którą wiążą również wspólne interesy (patrz: Rodzinny interes – szansa na sukces?).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KS, wsj.com, guardian.co.uk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Zmierzch potęgi Rockefellerów?