Zmierzch upiora spod Wawelu

opublikowano: 27-04-2017, 22:00

Krakowski Szkieletor przez wiele lat siał postrach wśród mieszkańców miasta i przyjezdnych. Jego „panowanie” odchodzi jednak do lamusa.

W latach 70. XX w. Kraków marzył o własnym Manhattanie. Jego najważniejszym punktem miał być 92-metrowy wieżowiec NOT-u (Naczelnej Organizacji Technicznej). Budowa ruszyła w 1975 r., ale ze względów ekonomicznych w 1979 r. prace wstrzymano. Zachowała się jedynie konstrukcja, która — nazywana powszechnie Szkieletorem — na kilkadziesiąt lat zdominowała panoramę stolicy Małopolski.

Czas, start. W marcu w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej odbyła się konferencja inaugurująca budowę Unity Centre i hotelu Radisson RED. Wzięli w niej udział (od lewej): Szymon Duda, współzałożyciel GD&K Group, Henryk Gaertner, dyrektor zarządzający GD&KGroup, i Valerie Schuermans, dyrektor w The Rezidor Hotel Group.
Zobacz więcej

Czas, start. W marcu w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej odbyła się konferencja inaugurująca budowę Unity Centre i hotelu Radisson RED. Wzięli w niej udział (od lewej): Szymon Duda, współzałożyciel GD&K Group, Henryk Gaertner, dyrektor zarządzający GD&KGroup, i Valerie Schuermans, dyrektor w The Rezidor Hotel Group.

Strach na wróble

Upiór spod Wawelu straszyłby nadal, ale w 2005 r. budynek kupiły firmy GD&K Group i Verity Development. Sprzedającym była spółka Węglozbyt, a wartość transakcji wyniosła 30 mln zł. Nowi właściciele postanowili, że Szkieletor — choć w nieco mniejszej skali — stanie się sercem nowej części miasta i będzie nadawał ton wszystkiemu, co pojawi się wokół. Zgodnie z tym założeniem opracowano projekt kompleksu Unity Centre. Lista wyzwań, z którymi w ostatnich 12 latach przyszło się zmierzyć inwestorom kompleksu, jest długa. Począwszy od błahych i prozaicznych, aż po takie, które wstrzymały albo opóźniły inwestycję o dobrych kilka lat. Przedstawiciele GD&K Group i Verity Development zapewniają jednak, że chcą skoncentrować się na teraźniejszości, a przede wszystkim na przyszłości i sprawnej realizacji obecnych celów. Unity Centre utworzy pięć budynków o łącznej powierzchni najmu 46 tys. mkw. Centralnym punktem kompleksu będzie Unity Tower, 27-kondygnacyjny biurowiec klasy A z tarasem widokowym i restauracją na ostatnim piętrze (były Szkieletor). Po jego obu stronach powstaną 9-kondygnacyjny biurowiec University Office i 8-kondygnacyjny apartamentowiec Unity Residence z luksusowymi lokalami na wynajem. Dwa kolejne obiekty to hotel Radisson RED i 6-kondygnacyjny biurowiec Eastern Office.

Budowa ruszy we wrześniu 2017 r. Kompleks ma wyróżniać wyważona i powściągliwa architektura, nawiązująca do najlepszych przedwojennych tradycji Krakowa i stylu art déco. Budynki będą certyfikowane w systemach BREEAM lub LEED i wyposażone w nowoczesne rozwiązania techniczne, systemy sterowania energią i komunikacją. W krakowskim centrum biznesowym powstanie też 400 miejsc parkingowych na dwóch podziemnych kondygnacjach oraz 200 miejsc dla rowerów. Szacowany koszt inwestycji to około 100 mln euro.

Meta dla milenialsów

Jako pierwszy — jesienią 2019 r. — ma być oddany do użytku hotel Radisson RED. Będzie to pierwszy taki obiekt w Europie Środkowej i Wschodniej. — Kraków jest idealny nie tylko dlatego, że to jedno z najważniejszych miejsc na rynku hotelarskim, ale również przez wzgląd na piękną historię. Adaptacja konceptu hotelu Radisson RED do całego kompleksu jest dla nas również ciekawym eksperymentem — zapewnia Valerie Schuermans, dyrektor w grupie The Rezidor, która będzie zarządzała krakowskim hotelem. W 10-kondygnacyjnycm budynku będzie 230 pokoi, restauracja, bar, miejsca spotkań i całodobowe centrum fitness. Radisson RED to nowa marka Carlson Rezidor, której twórcy inspirowali się preferencjami pokolenia Y i ważnymi dla niego sferami życia: modą, muzyką, sztuką i technologią.

— Goście będą mogli zarządzać rezerwacją przez urządzenie mobilne, komunikować się z obsługą hotelową przez aplikację Radisson RED, podłączać urządzenia przenośne do telewizora w pokoju, a nawet otworzyć drzwi za pomocą telefonu — opowiada Valerie Schuermans. Na interaktywnym ekranie w hotelowym lobby przez całą dobę będą wyświetlane informacje z portali społecznościowych i programy rozrywkowe. Goście będą mogli także publikować tam własne wiadomości. Nie zabraknie również komunikatów o polecanych restauracjach, pubach, klubach i galeriach sztuki w okolicy. Pierwszy hotel Radisson RED otwarto w Brukseli w kwietniu 2016 r., kolejny — w Minneapolis w listopadzie 2016 r. Do 2020 r. ma ich być jeszcze 60. — Przy średnim 3,6-procentowym wzroście PKB Polska jest bardzo ważnym graczem ekonomicznym w Europie. Wprowadzenie Radisson RED jest filarem naszej strategii rozwoju w tym kraju — zapewnia Ellie Younes, wiceprezes The Rezidor Hotel Group. Najdłużej będą trwały prace nad Szkieletorem, który ma osiągnąć stan surowy w kwietniu 2019 r., a zakończenie jego budowy zaplanowano na koniec października 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANNA GOŁASA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Zmierzch upiora spod Wawelu