„Zmniejszanie QE zacznie się przed styczniem”

Fed zacznie ograniczać zakupy obligacji jeszcze zanim w styczniu stery przejmie w nim nowy człowiek, uważa Vincent Reinhart, główny ekonomista ds. USA w banku Morgan Stanley.

- Oni naprawdę chcą zacząć ograniczać zakupy – powiedział Reinhart w telewizji Bloomberg. - Stracili zaufanie do tego instrumentu, myślą, że nie wysyła on już ważnego sygnału – dodał.

Vincent Reinhart, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Vincent Reinhart, fot. Bloomberg

65 proc. uczestników sondażu Bloomberga uważa, że Fed zdecyduje o rozpoczęciu ograniczania zakupów na posiedzeniu 17-18 września. Mediana prognoz zredukowanej kwoty zakupów w ramach QE to 75 mld USD. Dotychczas Fed wydawał na obligacje 85 mld USD miesięcznie. 

- Wycofywanie się z ilościowego luzowania zacznie się częściowo z tego powodu, że chcą rozpocząć to zanim stery przejmie nowy przewodniczący – powiedział Reinhart, który  w trakcie swojej kariery pracował w amerykańskim banku centralnym.

Kadencja obecnego szefa Fed, Bena Bernanke, kończy się w styczniu.  Reinhart uważa, że dla prezydenta Baracka Obamy, który wskaże następcę Bernanke, najlepszym kandydatem byłby Larry Summers, jego były doradca ekonomiczny. 

- Pytanie, czy to się jednak da zrobić – powiedział ekonomista Morgan Stanley. 
65 proc. ekonomistów uczestniczących w sondażu Bloomberga uważa, że Obama wskaże raczej Janet Yellen, obecną wiceprzewodniczącą Fed. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / „Zmniejszanie QE zacznie się przed styczniem”