Zmory MSP: ZUS, podatki i zatory

opublikowano: 21-08-2013, 00:00

Zmiany w systemie podatkowym i ubezpieczeń społecznych to najważniejsze, co mogłoby ułatwić firmom prowadzenie działalności.

Firmy zapytane o to, co mogłoby polepszyć ich sytuację na rynku, najczęściej wymieniają wprowadzenie zmian w systemie podatkowym i ubezpieczeniowym. Tak odpowiedziało 43,6 proc. z 2393 badanych przez Instytut Badań i Analiz oraz portal Firmy.net przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Nie brakowało także konkretnych propozycji tych zmian, jak np. całkowita likwidacja ZUS na rzecz indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego i samodzielnego odkładania na emeryturę. Również w kwestii podatków przedsiębiorcy bardzo licznie domagali się wprowadzenia „sensownego” mechanizmu, który umożliwiłby im niepłacenie podatku dochodowego i VAT od niezapłaconych faktur.

— To, że firmy z sektora MSP najczęściej postulują zmiany w systemie podatkowym i ubezpieczeniowym, nie jest chyba dla nikogo niespodzianką. ZUS to przecież zmora małych firm. Cytując jednego z ankietowanych — co roku większa kwota i nic z tego nie ma, a emerytur też nie będzie. Kolejną bolączką przedsiębiorców jest nieterminowe płacenie za faktury, co szczególnie często praktykują duże firmy wobec mniejszych partnerów. Dla nich rachunek na 5 tys. zł to niewielka kwota, którą można zapłacić kiedy indziej. Dla małej czy mikrofirmy to często cały dochód na miesiąc, z którego jeszcze trzeba opłacić ZUS, podatek VAT i podatek dochodowy, bez względu na to, czy płatność się otrzymało, czy też nie. Poprawa prawa w tym obszarze to konieczność — twierdzi Michał Kurczycki, przedstawiciel szwajcarskiej firmy NNV AG, twórcy portalu Firmy.net.

Kolejne wskazywane bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej związane są z budowaniem relacji pomiędzy administracją a biznesem. Rozwiązaniem trudności w tym zakresie, zdaniem badanych, mogłoby być: ograniczenie procedur biurokratycznych, a zwłaszcza cyfryzacja urzędów (10,9 proc.), większy dostęp do pieniędzy z UE (1,4 proc.) oraz poprawa wizerunku przedsiębiorców, w tym promocja wśród samej administracji roli i znaczenia biznesu w budowaniu sytuacji społeczno-gospodarczej (1 proc.).

Inne rozwiązania mogące poprawić relacje administracja – biznes i jednocześnie wspierać przedsiębiorczość powinny dotyczyć: zmiany prawa w zakresie zamówień publicznych (0,6 proc.), a także wykorzystania wzorów skutecznych rozwiązań stosowanych w innych krajach w zakresie współpracy administracji z biznesem oraz stosowanych regulacji podatkowych i ubezpieczeniowych (0,3 proc.). Przebadani przedsiębiorcy w sposób bardzo umiarkowany deklarowali swoje niezadowolenie z polityki realizowanej przez rząd (4,7 proc.) oraz z jego zbyt dużej ingerencji w działalność gospodarczą (1 proc.).

Z innych pomysłów firm na poprawienie własnej sytuacji warto wymienić: wzrost innowacyjności firm, skupienie ich działalności na specjalizacji, likwidacja lub ograniczenie szarej strefy oraz łatwiejszy dostęp do kredytów i pieniędzy z UE. Aż 20,4 proc. przedsiębiorców nie potrafiło wskazać żadnych czynników, które sprzyjałyby prowadzeniu przez nich działalności gospodarczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zmory MSP: ZUS, podatki i zatory