Zmowy drogowej nie było

Byli menedżerowie firm budowlanych zostali uniewinnieni. Sąd uznał, że nie wyrządzili szkody skarbowi państwa.

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił byłych menedżerów firm budowlanych. W 2009 r. zarzucono im zmowę przetargową i ustalanie cen ofert. Jednak już latem ubiegłego roku uniewinnił ich sąd rejonowy, nie dopatrując się zmowy. Obecnie sąd drugiej instancji podkreślił też, że trudno się jej dopatrywać, skoro szkody nie poniósł skarb państwa. — Cieszę się bardzo z tego wyroku. Nie będę jednak wnosił roszczeń o zadośćuczynienie

za zszarganie dobrego imienia. Mam dość. Wiele razy próbowano mnie usunąć z branżowego środowiska, ale obroniłem swoją pozycję, a teraz także zostałem oczyszczony z zarzutów przez sąd — mówi Zbigniew Kotlarek, prezes Polskiego Kongresu Drogowego, który w portugalskiej grupie MSF odpowiada na szukanie kontraktów na rynkach wschodnich. Menedżerowie ze Strabaga, Eurovii czy Moty-Engil nie mieli tyle szczęścia. Przed laty stracili posady i znikli z drogowej branży.

Oskarżono ich o zmowę, bo z podsłuchanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) rozmów wynikało, że dzwonili do siebie m.in. z budek telefonicznych i porozumiewali się szyfrem, podając kwoty, które — zdaniem śledczych — miały być cenami ofert. Podawali numery pokoi, rozmiary bielizny, co agenci odczytali jako próbę porozumiewania się w sprawie podwyższania lub obniżania proponowanych w przetargach kwot.

Faktycznie jednak wymienianeprzez menedżerów liczby nie pojawiły się w przetargowych dokumentach. Firmy podejrzane o zmowę zazwyczaj zresztą przerywały przetargi. Sędziowie już w pierwszej instancji ocenili ich działania jako blef, a nie nielegalne porozumienie. Ważnym argumentem wskazanym już przez Sąd Rejonowy było także uznanie za nielegalne nagrań ABW.

To pokłosie werdyktu Trybunału Konstytucyjnego, który w 2014 r. stwierdził, że część przepisów dotyczących uprawnień agencji do podsłuchiwania obywateli jest nieprecyzyjna, co uniemożliwia domniemanie ich zgodności z konstytucją i czyni wątpliwym stosowanie w praktyce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Zmowy drogowej nie było