ZMPSiŚ podpisał umowę ws. budowy bazy kontenerowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-03-2006, 19:42

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) podpisał w poniedziałek umowę z niemiecką firmą Josef Moebius Bau AG z Hamburga na budowę infrastruktury portowej dla przyszłej bazy kontenerowej zlokalizowanej w szczecińskim porcie.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) podpisał w poniedziałek umowę z niemiecką firmą Josef Moebius Bau AG z Hamburga na budowę infrastruktury portowej dla przyszłej bazy kontenerowej zlokalizowanej w szczecińskim porcie.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy ZMPSiŚ Wojciech Sobecki, niemiecką firmę wyłoniono spośród czterech firm i konsorcjów krajowych i zagranicznych, które stanęły do przetargu.

Josef Moebius Bau specjalizuje się w budownictwie hydrotechnicznym i lądowym. Firma rozbudowywała m.in. porty w Kłajpedzie (Litwa), w Geavle (Szwecja), prowadziła też prace hydrotechniczne w portach Morza Bałtyckiego, Śródziemnego i Czarnego.

Przewiduje się, że całkowity koszt inwestycji wyniesie nieco ponad 70 mln zł. Większość środków pochodzi z funduszy Unii Europejskiej, a tylko jedna czwarta to środki własne ZMPSiŚ, pozyskane z kredytu Banku Światowego. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na 18 miesięcy.

Zakłada ona budowę infrastruktury portowej pod lokalizację nowoczesnego terminalu kontenerowego na Ostrowie Grabowskim należącym do szczecińskiego portu. W ramach inwestycji powstanie m.in. nabrzeże o długości 240 metrów, brzeg zostanie umocniony, pogłębione też będzie dno akwenu.

Wcześniej zarząd portu przeprowadził na swój koszt prace przygotowawcze do tej inwestycji na liczącym 10 hektarów terenie; wydano na to 20 mln zł. Wykonano m.in. nasyp pod przyszłą drogę kołową i kolejową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane