Znaczne wahania kursu dolara

Wojciech Dembiński
23-01-2001, 00:00

Znaczne wahania kursu dolara

Głównym wydarzeniem, które miało największy wpływ na wczorajsze notowania na międzybankowym rynku walutowym, było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, pierwsze z nowym prezesem NBP na czele. Większość dealerów i analityków spodziewała się, że do oczekiwanej od końca 2000 r. obniżki stóp procentowych jeszcze nie dojdzie. Notowania rozpoczęły się od osłabienia złotego względem dolara. Kurs zielonego na otwarciu wyniósł 4,1190 zł wobec 4,1050 zł na zamknięciu w piątek. Złoty zyskał na wartości w stosunku do euro i było to zasługą spadku parytetu euro/dolar. Na początku handlu za walutę Eurolandu płacono 3,84 zł, wobec 3,8558 zł na wcześniejszej sesji.

Względny spokój na rynku zburzyła informacja o zwołanej po posiedzeniu RPP konferencji prasowej. Wiadomość ta zmusiła dealerów do zastanowienia się, czy aby nie dojdzie do obniżki stóp procentowych. Ponieważ wielu z nich oceniło, iż jest to sygnał, że stopy zostaną zmniejszone, na rynku zaczęto pozbywać się złotych na rzecz dolarów. Kurs waluty amerykańskiej doszedł przed godziną 15.00 do poziomu 4,16 zł.

Gdy okazało się, że RPP pozostawiła stopy bez zmian, dolar zaczął tracić na wartości. Około godziny 16.00 jego cena obniżyła się do 4,1250 zł. W tym samym czasie euro wyceniano na 3,8470 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Znaczne wahania kursu dolara