Znani finansiści stawiają na absolutne stopy zwrotu (cz.1)

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 05-07-2012, 00:00

Paweł Burzyński i Marek Juraś wejdą do zarządu Trigon TFI i uruchomią autorski fundusz hedgingowy

„Chcemy realnie zarabiać. Uważamy, że czas klasycznych benchmarkowych funduszy minął” — tak decyzję o założeniu autorskiego wehikułu inwestycyjnego, który ma zarabiać w każdych warunkach rynkowych, argumentuje Paweł Burzyński, do niedawna analityk DM BZ WBK, a już wkrótce członek zarządu Trigon TFI.

Towarzyszyć mu będzie Marek Juraś, kiedyś też w DM BZ WBK, a ostatnio szef analityków UniCredit. Po informacji o tym, że dwaj cenieni analitycy opuszczają dotychczasowe miejsca pracy i planują uruchomić własny fundusz, na rynku zaczęto spekulować, gdzie wylądują. Wśród potencjalnych partnerów wymieniano miedzy innymi Quercus TFI.

Jednak „przetarg” wygrał Trigon. — Publikacje prasowe dotyczące naszych planów biznesowych uruchomiły lawinę propozycji. Po wielu spotkaniach i rozmowach zdecydowaliśmy się na najlepszą ofertę współpracy — mówi Paweł Burzyński.

— Zadaniem nowych członków zarządu będzie ułożenie na nowo koncepcji inwestycyjnej Trigon TFI oraz przygotowanie oferty asset management — tłumaczy Maciej Tyśnicki z Trigon DM.

Najpierw, na przełomie sierpnia i września, powstanie autorski fundusz hedgingowy. Jego polityka inwestycyjna — jak zapewniają twórcy — ma być innowacyjna. Zakłada realizację czterech niezależnych, nieskorelowanych ze sobą strategii: trzech akcyjnych, w tym jednej polegającej na inwestycji na rynkach zagranicznych (przede wszystkim w USA), oraz numerycznejopartej na modelach statystycznych. Perełki do portfela zarządzający mają już na oku.

— Teoretyczne wyniki strategii w warunkach testowych sugerują stopy zwrotu plasujące fundusz w ścisłej czołówce tego typu funduszy dostępnych w Polsce. Jeśli wyniki będą zbliżone do symulacji, to klienci bez wątpienia sami się znajdą. Już teraz mamy potencjalnych chętnych do zakupu certyfikatów. Wykorzystanie kontaktów biznesowych będzie pierwszym kanałem dystrybucji. Potem do gry wejdą także zewnętrzni dystrybutorzy — tłumaczy Paweł Burzyński.

Kupujących może być jednak tylko 99, będzie to fundusz zamknięty. Emisje certyfikatów przewidziane są co pół roku. Gdy w portfelu zgromadzi się 250 mln zł, emisje nie będą wznawiane.

Dlaczego? — 250 mln zł to maksymalny pułap dla tej koncepcji inwestycyjnej. Potem pojawiłaby się bariera płynnośc — tłumaczy Paweł Burzyński.

Kolejnym etapem rozwoju Trigon TFI będzie stopniowe poszerzanie oferty o nowe produkty absolutnego zwrotu. Do tej pory Trigon TFI zarządzał wyłącznie funduszami aktywów niepublicznych.

— Już od dawna chcieliśmy wyjść z ofertą do klientów indywidualnych. Sojusz z tak doświadczonymi osobami jak Paweł Burzyński i Marek Juraś pozwoli nam na realizację planów. Chcemy być firmą, która wyznacza trendy, a nie je naśladuje — dodaje Maciej Tyśnicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Znani finansiści stawiają na absolutne stopy zwrotu (cz.1)