Znani menedżerowie podejrzani o korupcję

opublikowano: 11-05-2016, 22:00

Zarzuty łapówkarskie usłyszeli: była wiceprezes ARP, szef giełdowego Wasko oraz współwłaściciel Grupy Nowy Styl.

Wczorajszy dzień nie był miły dla akcjonariuszy notowanej na GPW spółki Wasko z branży IT. Jak grom z jasnego nieba spadła na nich informacja o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) Wojciecha W., prezesa i największego akcjonariusza spółki (z żoną kontroluje ponad 80 proc. jej kapitału). W rezultacie kurs spółki, specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań IT dla dużych firm i sektora publicznego, przy bardzo wysokich obrotach, zanurkował aż o 12,2 proc. (z 2,05 zł do 1,8 zł za walor).

Patrycja Z.
Zobacz więcej

Patrycja Z. Marek Wiśniewski

Płatna protekcja

Równocześnie z szefem Wasko zatrzymano pięć innych osób, w tym Patrycję Z., byłą wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP, w zarządzie państwowej agencji była od 2014 r. do marca 2016 r.), oraz Jerzego K., wiceprezesa i współwłaściciela Grupy Nowy Styl, potentata w branży krzeseł i mebli biurowych. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Jak podała Prokuratura Krajowa — „dotyczą one zarówno wręczania jak i przyjmowania korzyści majątkowych i osobistych, a także pośredniczenia — w zamian za korzyści majątkowe lub osobiste — w bezprawnym załatwianiu spraw”.

Z oświadczenia prokuratury wynika, że chodzi o „korupcję, związaną z bezprawnym załatwianiem spraw w jednej z instytucji państwowych oraz w krajowej jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi”. Postępowanie prowadzone jest w kierunku tzw. przestępstwa pośrednictwa i płatnej protekcji, zagrożonego karą do 8 lat więzienia. CBA podaje natomiast, że „sprawa ma związek z przyjmowaniem i wręczaniem korzyści majątkowych oraz tzw. praniem brudnych pieniędzy i dotyczy lat 2014 i 2015”.

Ciekawostka w CV

Szczegółów zarzutów, przedstawionych byłej wiceprezes ARP, Wojciechowi W. i Jerzemu K., a więc jednym z najbogatszych Polaków, do zamknięcia tego numeru „PB” ani prokuratura, ani CBA jednak nie podały. Z ogólnie dostępnych informacji wynika, że Patrycja Z. w latach 2005-07 pracowała w Wasko, na stanowisku dyrektora sektora audytu, oraz to, że Grupa Nowy Styl inwestowała w jasielskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan, zarządzanej właśnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

We wrześniu 2014 r. media informowały o wydaniu przez ARP kolejnego zezwolenia dla Grupy Nowy Styl na działanie w jasielskiej podstrefie. Chodziło o wartą 90 mln zł rozbudowę istniejących zakładów meblarskiej firmy oraz wdrożenie innowacyjnego projektu, polegającego na zastosowaniu lasera w procesie okleinowania mebli.

W 2015 r. ARP zgłosiła Grupę Nowy Styl do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii „obecność na rynku globalnym”. Do momentu zamknięcia tego numeru „PB” Wasko nie opublikowało żadnego komentarza do akcji CBA. Krótkie oświadczenie na stronie internetowej opublikował natomiast Adam Krzanowski, prezes Grupy Nowy Styl. Podkreśla w nim, że „spółka współpracuje z organami państwowymi w celu szybkiego wyjaśnienia spraw będących przedmiotem prowadzonego postępowania”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu