Znikają bezcenne dla klimatu lasy dziewicze

PAP , DI
opublikowano: 05-05-2022, 15:22

Powierzchnia lasów w Ameryce Łacińskiej maleje w błyskawicznym tempie wskutek nielegalnej wycinki prowadzonej z zastosowaniem najnowszych technik logistycznych i finansowych.

Picasa

W kwietniu Interpol zakończył 287 kontroli przeprowadzonych w ciągu miesiąca w bezcennych dla klimatu ziemskiego lasach dziewiczych 12 krajów Ameryki Łacińskiej. W ogłoszonym 21 kwietnia komunikacie o wynikach „Operacji Arcalia” Llana de Wild, dyrektorka Wydziału Interpolu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Nowych Tendencji w Działalności Przestępczej, stwierdziła: „świetnie zorganizowany, nielegalny i legalny wyrąb lasów w Ameryce Południowej i na Karaibach, które stanowią połowę lasów świata, powoduje zmiany w klimacie ziemskim, które mogą okazać się nieodwracalne”.

W tym roku światowe zapotrzebowanie na drewno wzrosło maksymalnie, a sytuację pogarsza fakt, że zyski z jego nielegalnego pozyskiwania mogą służyć do finansowania innych przestępstw.

— Handlarze drewnem stosują nowoczesne systemy logistyczne i finansowe, które bardzo utrudniają walkę z tą przestępczością — stwierdziła Cindy Buckley, wicedyrektorka Interpolu ds. rynków nielegalnych.

Eksperci Interpolu szacują, że roczna wartość nielegalnego handlu drewnem w skali globalnej wynosi 152 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.
Zieloną gospodarkę wspierają

Organizator

Puls Biznesu

Patroni honorowi

Ministerstwo infrastruktury Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Polecane