Zniżki indeksów w USA

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-12-2021, 22:27

Piątkowe notowania na amerykańskich giełdach zakończyły się spadkami głównych indeksów, za co w dużej mierze winę ponosi rozczarowujący raport z rynku pracy. Na zamknięciu sesji indeks Dow Jones IA zniżkował o 0,17 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 spadał o 0,84 proc. zaś technologiczny Nasdaq tracił 1,92 proc.

fot. Bloomberg

Inwestorzy nadal wykazują spore obawy związane z nowoodkrytym wariantem Omikron koronawirusa. Ryzyko nowej, jeszcze groźniejszej fali pandemii grożącej koniecznością wprowadzenia kolejnych restrykcji, a nawet lockdownów. Wynikająca z tego niepewność przekładała się na wyceny spółek uzależnionych od mobilności ludzi czy bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, jak ma to miejsce w przypadku np. przewoźników lotniczych czy operatorów wycieczek. Dostawało się także spółkom hotelarskim czy zajmujących się prowadzeniem kasyn.

Najnowszy raport z rynku pracy zaskoczył negatywnie słabymi odczytami. Liczba stworzonych etatów w listopadzie znacząco odbiegła in minus id oczekiwań rynku. Zamiast spodziewanych 570 tys. było ich zaledwie 210 tys. Z kolei do niższego poziomu niż prognozowano spadła stopa bezrobocia (4,2 vs. 4,5 proc.). W takiej formie dane sugerują, że Fed może zdecydować się na podtrzymanie swojej ultraliberalnej polityki monetarnej, o którym wcześniejszym zakończeniu, zaczęto ostatnio coraz mocniej „przebąkiwać”. Oznaczać to może, że Amerykanie na dłużej będą musieli przyzwyczaić się do wysokiej inflacji.

Taniały akcje chińskich spółek notowanych na nowojorskich parkietach. Jednym z powodów przeceny były przygotowania do wyjścia z rynku akcji koncernu Didi Global. Amerykańscy regulatorzy dążą do zmuszenia zagranicznych podmiotów (chodzi głównie o chińskie spółki) do szerszego ujawnienia swoich danych, grożąc koniecznością wyjścia z tamtejszego parkietu.

Wzięciem przy tak nerwowej sesji cieszyły się uznawane za bezpieczne aktywa takie jak jen, frank szwajcarski oraz złoto. Zniżkowały z kolei rentowności amerykańskich obligacji, w przypadku benchmarkowych 10-latek spadek sięgał 9-10 pkt.

Największym przegranym piątkowej sesji był sektor technologiczny, a zniżkę napędzany korektą akcji takich gigantów jak Apple, Microsoft, Alphabet i Meta. W przypadku tej ostatniej (dawniej Facebook) akcje weszły w rynek niedźwiedzia schodząc już ponad 20 proc. od szczytowego poziomu we wrześniu.

W porównaniu do poprzedniego piatku Dow Jones stracił 0,9 proc., S&P 500 zniżkował 1,2 proc., a Nasdaq stracił 2,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane