Znów czerwono na Wall Street

opublikowano: 24-06-2013, 22:09

Amerykańskie giełdy rozpoczęły tydzień bardzo nerwowo.

Poniedziałkowa sesja zaczęła się od relatywnie mocnego spadku, w wyniku czego wskaźnik S&P500 zeszedł na poziom 9-tygodniowego minimum. Wszystko pod wpływem obaw o kondycję chińskiej gospodarki i przyszłości amerykańskiej, pozbawionej kroplówki jaką co miesiąc dostarcza Fed. W drugiej części sesji nastroje nieco się poprawiły, a niektórzy inwestorzy kupowali nawet tańsze akcje, co znalazło odzwierciedlenie w zachowaniu indeksów. Ograniczyły one bowiem nieco wcześniejsze straty. Niestety nie udało się tego utrzymać do końca dnia i na finiszu znów przycisnęła podaż.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Ostatecznie indeks DJ IA stracił 0,94 proc. Wskaźnik S&P500 zniżkował o 1,21 proc. zaś Nasdaq opadł o 1,09 proc.

Zmienia sytuacji na rynku pomogły rosnące ceny amerykańskich obligacji, które stały się przez to mniej atrakcyjne dla inwestorów.

Wśród spółek, poniedziałek nie był zbyt udanym dniem dla przedstawicieli sektora finansowego, które jako grupa wchodząca w skład indeksu S&P500 traciły najmocniej, momentami ponad 2 proc. Szczególnie negatywnie prezentowały się udziały takich gigantów jak Bank of America czy Citigroup. Równie nieciekawie sytuacja przedstawiała się w segmencie spółek wydobywczych. Blisko 2,5-rocznego minimum handlowano m.in. akcjami Barrick Gold. Silna przecena dosięgła także papiery Newmont Mining. Oba koncerny są znaczącymi graczami na rynku złota.

Oberwali również producenci innych surowców z Cliffs Natural Resources na czele, który jest największym w USA producentem rudy żelaza. Po ponad 7 proc. potaniały papiery Alpha Natural Resources i Peabody Energy.

Ponownie gracze pozbywali się akcji deweloperów. W efekcie od tegorocznego szczytu stracili jako grupa już około 22 proc.

Zupełnie odmienne humory mogli mieć posiadacze akcji Vanguard Health Systems. Momentami wycena rosła o około 70 proc. To rezultat informacji, że Tenet zamierza zapłacić po 21 USD za akcję Vanguard w gotówce i przejąć 2,5 mld USD zadłużenia operatora szpitali z Nashville.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane