Znów gołębi sygnał z EBC

opublikowano: 04-04-2016, 12:13

Europejski Bank Centralny nadal będzie działał zdecydowanie jeśli będzie musiał przeciwdziałać zagrożeniu niską inflacją w strefie euro, powiedział Peter Praet z zarządu banku centralnego eurolandu.

- Przedłużający się okres niskiej inflacji, który mamy dzisiaj, zwiększa ryzyko, że nieosiąganie celu inflacyjnego może stać się permanentne, co byłoby bardzo szkodliwe dla gospodarki – powiedział Praet podczas wystąpienia w Rzymie. - To dlatego zareagowaliśmy tak zdecydowanie aby osiągnąć nasz cel i będziemy tak robić w przyszłości, jeśli okaże się to konieczne – dodał.

Bloomberg

EBC zwiększył ilościowe luzowanie polityki pieniężnej podnosząc kwotę comiesięcznych zakupów aktywów na rynku do 80 mld EUR. Od 3 lat dynamice cen nie udaje się osiągnąć celu wynoszącego prawie 2 proc. wzrostu. Zamiast tego w roku ma być bliska zera, co tłumaczone jest niskimi notowaniami ropy.

- Bez dalszych zdecydowanych działań, na skalę niezbędną do zatrzymania niekorzystnych procesów, nie da się wykluczyć zakotwiczenia w obszarze niższych stóp inflacji – ostrzegł Praet.

To kolejny gołębi sygnał EBC. 18 marca Peter Praet mówił, że Europejski Bank Centralny ma wciąż przestrzeń do dalszej obniżki stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane